צילום: אי-פי

הפרקליטות לא תערער נגד אם חד-הורית שגנבה כרטיס אשראי

אחרי הפרסום בכאן חדשות: הפרקליטות חזרה בה מכוונתה לערער נגד האם, שגנבה את הכרטיס משכנתה וקנתה מצרכים בסיסיים. הסנגור הציבורי הראשי: "לא צריך היה להגיש כתב אישום במקרה הזה מלכתחילה"
שלי טפיירו
24 באוקטובר 2018
10:13
עודכן ב 11:07

פרקליטות מחוז מרכז חזרה בה מהערעור שהגישה נגד זיכויה של אם חד-הורית לשני ילדים, שגנבה משכנתה כרטיס אשראי וקנתה מצרכים בסיסיים במרכול. שופט בית המשפט המחוזי מנחם מזרחי מתח ביקורת על המשטרה, שהעמידה לדין את האם, ואמר כי מדובר בסיפור של "עוני ומסכנות יותר מאשר עבריינות שמאחוריה מסתתרים מניעים פליליים".

הפרקליטות הגישה ערעור על החלטתו של השופט מזרחי, אך חזרה בה בעקבות הפרסום בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' והלחץ הציבורי. בערעור נטען כי מדובר בעבירה פלילית ופגיעה באינטרס הציבורי. השופט זיכה את האם, מכל אשמה פלילית וקבע בין היתר כי מדובר "בזוטי דברים".

על פי כתב האישום, ביולי 2016 לקחה האם כרטיס אשראי שמצאה בתיבת הדואר והשתמשה בו במרכול לקניית מזון ושתייה. בעת ששילמה התברר שהכרטיס אינו בבעלותה. הנאשמת הודתה בביצוע העבירות, אך טענה כי רכשה את המזון לילדיה.

האם סיפרה כי בנה הקטן נולד עם מום קשה בליבו, שבעקבותיו בוצע לו ניתוח לב פתוח ונקבעו לו 50% נכות - דבר שאילץ אותה להיות צמודה אליו ומנע ממנה את האפשרות לעבוד. השופט ציין כי כתב האישום מגבש את כל יסודות העבירה, אך אלה באים לידי ביטוי בעוצמה מזערית שאינה פוגעת בעוצמה בערך המוגן באותה עבירה.

הסנגור הציבורי הראשי, יואב ספיר, הגיב בריאיון לכאן רשת ב' ואמר: "אני רוצה לברך על משיכת תיקים כאלה. פרקליט המדינה קיבל החלטה נכונה למשוך את הערעור, ולא צריך היה להגיש כתב אישום במקרה הזה מלכתחילה. המשפט הפלילי רגלו גסה, מי שצריך לטפל בסוגיות האלה זה הרווחה. מדובר בסוגיות עוני ולא בסוגיות פליליות".

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר בתגובה: "מדובר במקרה שבו אשה שהורשעה בכמה מקרים קודמים בעבירות שונות - גנבה משכנה כרטיס אשראי ועשתה בו שימוש כדי לשלם על מוצרים רבים שרכשה בסופרמרקט. בשלב ראשון הוצע לנאשמת לפנות להליך אלטרנטיבי, קהילתי, בשיתוף גורמי הרווחה, המוכוון למישור שיקומי. משסירבה הנאשמת, ולאור עברה הפלילי והעובדה כי ניסתה לרכוש מוצרים בסכום לא מבוטל על חשבון כרטיס אשראי של אדם אחר, הגישה נגדה התביעה המשטרתית כתב אישום בגין גניבת הכרטיס והונאה באמצעותו.

"בית משפט השלום סבר שלמרות כל אלה יש מקום לבטל את האישום. התביעה המשטרתית המליצה לערער על פסק הדין, המלצתה התקבלה וערעור הוגש. לאחר בחינה נוספת של מכלול נסיבות העניין, ולאור נסיבותיה האישיות המורכבות של הנאשמת, החליטה הפרקליטות לחזור בה מהערעור".