חיזבאללה בסוריה
צילום: אי.אף.פי

מנהל המרכז הסורי לזכויות אדם: סוכנים של איראן חזרו לדרום סוריה

ראמי עבד א-רחמן טען כי הרפובליקה האסלאמית משמרת את השפעתה באזור הגבול בין ירדן לסוריה, בין השאר באמצעות עידוד אזרחים לאמץ את הדת השיעית תמורת כסף. להערכתו, מדובר ביותר מ-1,600 מתנדבים שפועלים בדרעא ובקוניטרה
רועי קייס ושמעון מיג'אן
24 באוקטובר 2018
12:48
עודכן ב 13:30

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, טען היום (רביעי) כי סוכנים של איראן ושל חיזבאללה חזרו לפעול בדרום סוריה. הפעילות הזו מאפשרת לאיראן לשמר את השפעתה באזור מעבר הגבול נסיב – המעבר בין סוריה לירדן, שנפתח לאחרונה מחדש אחרי שלוש שנים.

בריאיון לרשת "אל-ערביה" אמר א-רחמן כי חזרת הפעילות כוללת מאמץ לעודד את האזרחים בדרעא לאמץ את הדת השיעית בתמורה לכסף. בנוסף, האיראנים מעודדים גיוס של לוחמים ממחוז דרעא לכוחות שנאמנים לחיזבאללה תמורת תשלום.

המנהל העריך כי מספרם של הפעילים עומד על יותר מ-1,600 במחוזות דרעא וקונייטרה. הוא ציין שחזרת הפעילות הזו מתרחשת חודשים אחרי המאמץ האזורי והבינלאומי להרחיק כוחות פרו-איראניים מדרום סוריה.

אמש דווח ברשת אל-ג'זירה כי חיזבאללה הלבנוני ממשיך לפעול לשימור נוכחותו בדרום סוריה באופן מוסווה. באתר האינטרנט של הרשת הקטרית דווח על פעילות ניכרת לעין של מקורבים לארגון הטרור בחלק המזרחי של מחוז דרעא, הגובל עם ירדן.

עוד לפי הדיווח, במסגרת אותה פעילות מנסה חיזבאללה לגייס צעירים מקומיים לפעול בשורותיו בתמורה לפטור משירות בצבא משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד ובתמורה לשכר גבוה. בכתבה נטען שארגון הטרור הצליח לגייס מאות צעירים מעיירות באזור דרעא, בניסיון להשתלט על האזור שמשתרע מפאתי מחוז א-סווידאא', הר הדרוזים, ועד לפאתי העיירה אום אל-מיאד'ין, ובהמשך גם להגיע למעבר הגבול נסיב עם ירדן וגם לעיר דרעא עצמה.

עוד נטען כי מחבלים של חיזבאללה מוצגים כאנשי מנגנון הביטחון הצבאי של המשטר הסורי. הדיווח נסמך על "מקורות בלעדיים", ככל הנראה גורמי אופוזיציה סוריים.