זדורוב, ארכיון
צילום: פלאש 90

השופט שתמך בזיכוי זדורוב: "יש סיכוי למשפט חוזר"

שופט העליון לשעבר, שהיה בדעת המיעוט בפסיקה שהותירה על כנה את הרשעתו של זדורוב ברצח תאיר ראדה, התייחסלהתפתחות בפרשה. במהלך כנס באוניברסיטת תל אביב הוא אמר כי "אם זה יגיע לשלב של משפט חוזר, כל התהיות שישנן באוויר תתבררנה"
הדס גרינברג
26 באוקטובר 2018
11:09

שופט בית המשפט העליון לשעבר יורם דנציגר, שסבר שצריך לזכות את רומן זדורוב, התייחס הבוקר (שישי) להתפתחות הדרמטית בפרשה ואמר כי "הסברתי בעבר שיש סיכוי לא מבוטל שהתיק יעבור עוד שלב ויעבור משפט חוזר".


"אני נשבעתי לעצמי שלא אדבר היום על התיק הזה", פתח דנציגר באירוע השנה של אגודת ידידי אוניברסיטת ת"א. "אך אני כן אגיד שלפני חודשיים ביקשו ממני לדבר על התיק הזה והסברתי שיש סיכוי לא מבוטל שהוא יעבור עוד שלב ויעבור משפט חוזר".

דנציגר טען כי "לא ראוי ששופט בדימוס יחווה דעתו אם דעת הרוב או המיעוט הייתה נכונה. אם זה יגיע לשלב של משפט חוזר כל התהיות שישנן באוויר תתבררנה".

דנציגר, היום

ראש המכון הפתולוגי לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל התייחס הבוקר (שישי) בריאיון לבני טייטלבוים בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' להתפתחות הדרמטית בפרשת רצח תאיר ראדהשנחשפה אתמול, ולשיחה שקיים עם אמה של ראדה, אילנה, שבה סיפר לה על הממצאים. "היא אישה חזקה", אמר. "תעצומות הנפש שלה הן דבר נדיר".


"על גופה של תאיר נמצאו שערות, ובשנת 2007 נשלחו כמה מהן לבדיקה", הסביר קוגל את ההתפתחות.  "שלוש שערות לא שייכות לא לתאיר ולא לרומן. יש התאמה בין א"ח, יש התאמה בין הפרופילים". קוגל הבהיר כי "לא מדובר בסוג אחר של דנ"א, אי אפשר לעשות התאמה אחד לאחד של אותו אדם, אלא לפי עץ משפחתי. בדקנו מול 26 אלף עצי משפחה ולא נמצא משהו אחר"

למרות הממצא החדש והדרמטי, קוגל לא התייחס להשלכות שעשויות להיות לו על גורלו של המעורבים בסיפור. "את המשמעות המשפטית כדאי להשאיר לבית המשפט", אמר.

מדובר בהתפתחות דרמטית בפרשת רצח שמסעירה את המדינה מאז 6 בדצמבר 2006, אז נמצאה בבית ספר בקצרין גופתה של הנערה תאיר ראדה, בת 13 וחצי במותה. מי שנעצר בחשד לביצוע הרצח הוא רומן זדורוב, פועל שהועסק בעבודות שונות בשטח בית הספר. תחילה הוא הודה ברצח אך בהמשך חזר בו. ב-2010 זדורוב הורשע בבית המשפט המחוזי בנצרת ונדון למאסר עולם. מאז פתחו פרקליטיו בסדרת ערעורים כשהאחרון שבהם נדחה בבית המשפט ב-2015.

עניין השערות שנמצאו על גופתה של תאיר ראדה עלה לדיון במהלך המשפט, אך השופטים קבעו כי ממצא זה אינו מכריע בכל הנוגע לבירור נסיבות הפרשה וכי ניתן להרשיע את זדורוב בביצוע הרצח גם ללא הכרעה חד משמעית בעניין זה.