ליברמן בחר באלוף אביב כוכבי כמועמדו לתפקיד הרמטכ"ל

מועמדתו של סגן הרמטכ"ל תובא לוועדה למינוי בכירים ובכפוף לאישורה גם לממשלה. שר הביטחון הודיע על ההחלטה לראש הממשלה ולרמטכ"ל והודה לשלושת המועמדים הנוספים על "התמודדות מפרגנת וג'נטלמנית"
רועי שרון וכרמלה מנשה
26 באוקטובר 2018
12:18

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (שישי) שבחר בסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, כמועמדו לתפקיד הרמטכ"ל. ליברמן הודיע על החלטתו לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולרמטכ"ל גדי אייזנקוט. "אלוף כוכבי הינו המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל", נמסר מטעמו של ליברמן. בנוסף הוא שוחח גם עם שלושת המועמדים הנוספים לתפקיד הרמטכ"ל, האלופים יאיר גולן, ניצן אלון ואייל זמיר, והודה להם על התמודדות "מקצועית, מכובדת, מפרגנת וג'נטלמנית". מועמדותו של כוכבי תוגש ביום ראשון לוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, ובכפוף לאישורה יובא המינוי גם לאישור הממשלה.


לדברי ליברמן, "אלוף כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות. השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה לה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים, כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות". ליברמן בחר באלוף אביב כוכבי בתום הליך בחירה ארוך, לדבריו לאחר התייעצות עם עשרות אישים, בהם ראשי ממשלה לשעבר וקצינים בכירים לשעבר, שחלקם שימשו כמפקדיהם של ארבעת המועמדים.

כוכבי, בן 54, לשעבר מפקד פיקוד צפון וקודם לכן ראש אמ"ן, החל את שירותו בגדוד 890 בחטיבת הצנחנים. הוא עבר את כל תפקידי הפיקוד בחטיבה כמפקד גדוד 101, מפקד בא"ח צנחנים ומח"ט צנחנים. בהמשך שימש כמפקד אוגדת עזה וראש חטיבת המבצעים. הוא בוגר תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית ותואר שני מאוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית.

כראש אמ"ן, כוכבי דחף לתוספת כוח אדם משמעותית בדגש על הסייבר ההתקפי והוביל להקמת יחידות חדשות באגף. עם זאת, הוא זכה לביקורת מצד מבקר המדינה על ההכנה הלקויה של הצבא בסוגיית המנהרות, ועל כך שעל אף הידע בנושא לא הופנמו המשמעויות.