נתניהו וליברמן
צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90

נתניהו על מינוי כוכבי: "המועמד הראוי להיות הרמטכ"ל"

גורמים בסביבתו של רה"מ אמרו כי "הבחירה של כוכבי מגיעה על רקע העובדה שהוא המועמד המנוסה ביותר" ותקפו את ליברמן - "בחר להודיע על המינוי כשרה"מ היה בחו"ל". גורמים בסביבת שר הביטחון: "הבחירה הייתה טבעית ומתבקשת. כל השאר זה בדיות והמצאות"
כרמלה מנשה מיכאל שמש וגילי כהן
26 באוקטובר 2018
15:54
עודכן ב 17:48

לאחר כמה שעות בהן לא התקבלה תגובה ממשרד ראש הממשלה בנימין נתניהו על מינויו של אלוף אביב כוכבי, נתניהו אמר היום (שישי) כי כוכבי הוא "המועמד הראוי להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל". מועמדותו של כוכבי תובא לאישור הממשלה לאחר שתאושר בוועדת גולדברג.

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה הוסיפו כי "הבחירה של כוכבי מגיעה על רקע העובדה שהוא המועמד המנוסה ביותר. לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן ירד מהבחירה הראשונה שלו באלוף ניצן אלון, וכן ההבנה שאייל זמיר לא צבר מספיק ניסיון, סביר שימונה לסגן הרמטכ"ל הבא". בהודעתו, מסר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הודיע על ההחלטה לנתניהו ולאיזנקוט.

גורם בסביבת נתניהו תקף את שר הביטחון: "ליברמן בחר להוציא את ההודעה על מינוי הרמטכ"ל בזמן שידע שראש הממשלה שוהה בחו״ל, וזאת במטרה להציג מצג שווא של עימות וכאילו ישנה מחלוקת. שר הביטחון רצה את ניצן אלון וראש הממשלה רצה את אייל זמיר, טבעי שאביב כוכבי ימונה לתפקיד".

גורמים בסביבת שר הביטחון מסרו בתגובה: "אנו מברכים על תמיכתו של ראש הממשלה במינוי. שר הביטחון ניהל תהליך סדור, עקבי ודיסקרטי, מתחילתו ועד סופו, והגדיר מבעוד מועד ארבעה מועמדים. הבחירה בכוכבי, הייתה טבעית ומתבקשת. כל השאר זה בדיות והמצאות. סגן הרמטכ"ל הבא ייבחר לאחר מינויו של אלוף כוכבי לרמטכ"ל, בהתייעצות בינו לבין שר הביטחון, כמקובל מאז ומעולם".


"אלוף כוכבי הינו המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל", נמסר מטעמו של ליברמן מוקדם יותר. שר הביטחון שוחח גם עם שלושת המועמדים הנוספים לתפקיד הרמטכ"ל, האלופים יאיר גולן, ניצן אלון ואייל זמיר, והודה להם על התמודדות "מקצועית, מכובדת, מפרגנת וג'נטלמנית". מועמדותו של כוכבי תוגש ביום ראשון לוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, ובכפוף לאישורה יובא המינוי גם לאישור הממשלה.

לדברי ליברמן, "אלוף כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות. השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה לה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים, כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות". ליברמן בחר באלוף אביב כוכבי בתום הליך בחירה ארוך, לדבריו לאחר התייעצות עם עשרות אישים, בהם ראשי ממשלה לשעבר וקצינים בכירים לשעבר, שחלקם שימשו כמפקדיהם של ארבעת המועמדים.

נתניהו ורעייתו שרה שבו היום לישראל מביקור מדיני רשמי בעומאן, שם נפגש ראש הממשלה עם שליט עומאן, הסולטן קאבוס בן סעיד. בהודעה משותפת שסיכמה את הביקור, דווח כי בפגישה נדונו הדרכים לקידום תהליך השלום במזרח התיכון.

כוכבי, בן 54, לשעבר מפקד פיקוד צפון וקודם לכן ראש אמ"ן, החל את שירותו בגדוד 890 בחטיבת הצנחנים. הוא עבר את כל תפקידי הפיקוד בחטיבה כמפקד גדוד 101, מפקד בא"ח צנחנים ומח"ט צנחנים. בהמשך שימש כמפקד אוגדת עזה וראש חטיבת המבצעים. הוא בוגר תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית ותואר שני מאוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית.

כראש אמ"ן, כוכבי דחף לתוספת כוח אדם משמעותית בדגש על הסייבר ההתקפי והוביל להקמת יחידות חדשות באגף. עם זאת, הוא זכה לביקורת מצד מבקר המדינה על ההכנה הלקויה של הצבא בסוגיית המנהרות, ועל כך שעל אף הידע בנושא לא הופנמו המשמעויות.