ליברמן ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן מנע מנתניהו לראיין את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל

גורם ביטחוני ציין כי האלוף כוכבי, שנבחר להחליף את איזנקוט, יגיע לריאיון אצל ראש הממשלה רק כעת. כך מתברר כי בין נתניהו וליברמן התרחש עימות נוסף שמדגיש את חילוקי הדעות בין השניים
גילי כהן וכרמלה מנשה
26 באוקטובר 2018
22:13

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ראיין את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא, בניגוד לבקשתו ולמרות שכך נהוג. כך פורסם הערב (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11. לפי מקורות, מי שסיכל את הראיונות של המועמדים על ידי ראש הממשלה היה שר הביטחון אביגדור ליברמן.


גורם ביטחוני אמר כי האלוף אביב כוכבי, שנבחר על ידי ליברמן להחליף את הרמטכ"ל גדי איזנקוט, יגיע לריאיון אצל ראש הממשלה רק כעת, לאחר הודעת שר הביטחון. כך מתברר כי בין נתניהו וליברמן התרחש עימות נוסף שמדגיש את חילוקי הדעות בין השניים.

עוד נודע כי ראש הממשלה ושר הביטחון הציגו מועמדים שונים לתפקיד הרמטכ"ל. לדברי מקור המעורה בפרטים, נתניהו וליברמן לא הצליחו להגיע לעמק השווה. נתניהו, כך אומר גורם ביטחוני, התעקש להכניס להודעה הבוקר גם את מינויו של אלוף אייל זמיר כסגן רמטכ"ל. גורם ביטחוני לכאן חדשות: "לא צריך לצבוע את זמיר מראש כאיש של ביבי - זה יפגע בו".

גורם בסביבת נתניהו תקף היום את שר הביטחון: "ליברמן בחר להוציא את ההודעה על מינוי הרמטכ"ל בזמן שידע שראש הממשלה שוהה בחו״ל, וזאת במטרה להציג מצג שווא של עימות וכאילו ישנה מחלוקת. שר הביטחון רצה את ניצן אלון וראש הממשלה רצה את אייל זמיר, טבעי שאביב כוכבי ימונה לתפקיד".

גורמים בסביבת ליברמן הגיבו: "אנו מברכים על תמיכתו של ראש הממשלה במינוי. שר הביטחון ניהל תהליך סדור, עקבי ודיסקרטי, מתחילתו ועד סופו, והגדיר מבעוד מועד ארבעה מועמדים. הבחירה בכוכבי, הייתה טבעית ומתבקשת. כל השאר זה בדיות והמצאות. סגן הרמטכ"ל הבא ייבחר לאחר מינויו של אלוף כוכבי לרמטכ"ל, בהתייעצות בינו לבין שר הביטחון, כמקובל מאז ומעולם".

כוכבי, בן 54, לשעבר מפקד פיקוד צפון וקודם לכן ראש אמ"ן, החל את שירותו בגדוד 890 בחטיבת הצנחנים. הוא עבר את כל תפקידי הפיקוד בחטיבה כמפקד גדוד 101, מפקד בא"ח צנחנים ומח"ט צנחנים. בהמשך שימש כמפקד אוגדת עזה וראש חטיבת המבצעים. הוא בוגר תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית ותואר שני מאוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית.

כראש אמ"ן, כוכבי דחף לתוספת כוח אדם משמעותית בדגש על הסייבר ההתקפי והוביל להקמת יחידות חדשות באגף. עם זאת, הוא זכה לביקורת מצד מבקר המדינה על ההכנה הלקויה של הצבא בסוגיית המנהרות, ועל כך שעל אף הידע בנושא לא הופנמו המשמעויות.