רה"מ נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מסתמן: תיק 2000 - אישום בשוחד או סגירת התיק

בעוד שתיק 1000 הולך לכיוון של אישום במרמה והפרת אמונים נגד ראש הממשלה, בתיק 2000 קיים קושי בגיבוש כתב אישום. בחדשות השבוע בכאן 11 פורסם כי ישנם הבדלים בין עדויות השרים אלקין ולוין, שהעידו במקביל לחקירת נתניהו, לבין גרסתו של ראש הממשלה
תמר אלמוג
27 באוקטובר 2018
10:59

חקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הסתיימו, וכעת עוסקים החוקרים בהשלמות חקירה אחרונות בטרם יעבירו את התיקים לפרקליטות. עם זאת, בתיק 2000 מסתמן קושי משפטי, שבו אפשר יהיה להאשים את ראש הממשלה בשוחד - או לסגור את התיק. כך פורסם אמש (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11. 

בניגוד לתיק 1000, שבו הכיוון הוא מרמה והפרת אמונים, בתיק 2000 קשה יהיה למצוא דרך ביניים: נתניהו חשוד שניסה, בין השאר, לקדם מהלכי חקיקה לטובת מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס. בעבירות שוחד, ניתן להאשים אדם רק על בסיס כוונה גם אם לא התקבלה כל תוצאה. אך בעבירות של הפרת אמונים זהו דבר חסר תקדים. לכן, צפוי פה קושי לגבש דרך ביניים, וככל הנראה ההחלטה תהיה שוחד או כלום.


עוד פורסם בחדשות השבוע כי ישנם הבדלים בין עדויות השרים זאב אלקין ויריב לוין, שנקראו להעיד שוב במשטרה במקביל לחקירת ראש הממשלה. השניים אמרו כי ככל שפעלו - פעלו עצמאית, אך גרסת נתניהו באותה העת הייתה שאכן קידם מהלכים, אולם אלה היו מהלכי סרק ללא כוונה להוציאם אל הפועל. זאת בדומה לטענתו, שלפיה לא התכוון לדברים שאמר למוזס בשיחות שהוקלטו בין השניים.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות השבוע כי המשטרה גבתה עדות נוספת מהמיליארדר ובעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון, ובכך הסתיימו חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשטרה ובפרקליטות ייחסו חשיבות רבה לעדותו של אדלסון, כמו גם לעדותה של אשתו מרים ולעדותו של העורך לשעבר של "ישראל היום" עמוס רגב. נאמר כי העדויות הללו מטילות צל כבד על אמינות גרסתו של ראש הממשלה בתיק 2000 שעוסק בעסקת שוחד לכאורה בין מוזס לבין נתניהו.

בחודש שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה סבורה שהפריכה את גרסתו של ראש הממשלה בתיק 2000. במערכת אכיפת החוק טענו כי עדויותיהם של אדלסון ושל רעייתו מרים פגעו בנתניהו וסיבכו אותו. פרט לעדויות הזוג אדלסון נשענת המשטרה על עדי המדינה בתיק.

בחודש פברואר קבעה המשטרה כי נמצאו ראיות להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד בתיקים 1000 ו-2000. בנוסף לכך, קבעה המשטרה, כי יש להעמיד לדין בגין שוחד גם את מו"ל ידיעות אחרונות. בפרשה נחקר גם הקשר בין אנשי "ידיעות אחרונות" וח"כ איתן כבל, שנמנה עם יוזמי הצעת חוק שאמורה הייתה להגביל את פעילותו של "ישראל היום" ובכך להיטיב עם "ידיעות אחרונות".