יירוטים בשמי הדרום

צה"ל: "הכתובת למטח הלילה - דמשק וכוח קודס האיראני"

מטוסי קרב של צה"ל שבו לתקוף מטרות טרור ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות שנמשך גם הבוקר. דובר צה"ל: "חמאס אחראי וריבון, ערוכים להרחיב את התקיפות ככל שנצטרך". הג'יהאד האסלאמי: "בוחנים את הרחבת מרחב התגובה ואת איכותה". ליברמן יכנס דיון הערכת מצב בקריה יחד עם הרמטכ"ל
משה שטיינמץ, אסף פוזיילוב ודנה בן שמעון
27 באוקטובר 2018
10:29
עודכן ב 11:32

מטוסי קרב של צה"ל שוב תקפו הבוקר (שבת) מטרות טרור ברצועת עזה, כתגובה לירי הרקטות הבלתי פוסק לעבר יישובי הדרום מאז אמש. קודם לכן נשמעה אזעקה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב וזוהו חמישה שיגורים. ארבעה מהם יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל. אזעקות צבע אדום נשמעו לסירוגין ביישובי הדרום החל מהשעה 5 בבוקר. 


בהמשך היום יכנס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דיון הערכת מצב בקריה בתל אביב. בדיון ישתתפו הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון.

מוקדם יותר התייחס דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, למטח הרקטות אמש, והפנה אצבע מאשימה אל המשטר הסורי וכח קודס האיראני. לדבריו, בצה"ל רואים בהם מי שהכווין את הירי של הג'יהאד האסלאמי הלילה. 

"הג'יהאד הוביל אתמול ירי במספר מטחים, סך הכל 34 רקטות. יירטנו 13 מתוכן. כל הרקטות שרצינו ליירט - יורטו", אמר מנליס. "בתגובה, תקפנו עד כה 87 יעדי טרור. אנחנו רואים בחמאס אחראי לכל מה שקורה ברצועה, השאלה מי ירה - זה עניין של חמאס. העובדה שבשבוע האחרון היה תהליך ששיפר את המצב ההומניטרי, חייב את חמאס לממש את האחריות שלו גם בגדר וגם מול הפלגים, וזה לא קרה. חמאס יוצר אווירה המאפשרת טרור, לכן אנו רואים בו אחראי. אנחנו ערוכים להרחיב את התקיפות ככל שנצטרך וככל שיוחלט".

צילום: דו"צ

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי פרסמו הודעה כתובה הבוקר, ואיימה כי "ההתנגדות בוחנת את הרחבת מרחב התגובה ואת איכותה, אם ישראל תמשיך בתוקפנותה כלפי העם הפלסטיני". זאת, למרות הדיווח הלילה בערוץ הטלוויזיה של הג'יהאד האסלאמי, שלפיו מתנהלים מגעים בין מצרים להנהגת הגי'האד להשבת השקט. הג'יהאד הודיע כי הוא מחויב להפסקת האש, בתנאי שישראל מחויבת לה.

הלילה תקפו עשרות כלי טיס של חיל האוויר כ-80 יעדי טרור של חמאס ברצועת עזה, בתגובה למטח הרקטות לעבר יישובי הדרום - כך מסר דובר צה"ל. בין האתרים שהותקפו: אתרים לייצור אמצעי לחימה באל עטטרה ובאזור נצרים, מתחמים צבאיים בחאן יונס, דיר אל באלח, תל זעתר וג'אבלייה, מתחם אימונים משולב ברפיח, פיר מנהרת לחימה בחאן יונס ועמדת תצפית בבית לאהיא.

מטוסי קרב תקפו בניין בן 4 קומות בבעלותו של חמאס, המשמש כמטה החדש של מנגנון הביטחון הכללי של הארגון, בשכונת דרג' בעיר עזה. מצה"ל נמסר כי כחלק מהתקיפה נקראו יושבי המבנה לפנותו, טרם תקיפתו. 

אמש והלילה נורו כ-30 רקטות מהרצועה אל מערב הנגב. דובר צה"ל מוסר כי לוחמי "כיפת ברזל" יירטו כעשר מהן. שתי רקטות נפלו בשטח הרצועה, והשאר בשטחים פתוחים. שישה בני אדם נפצעו קל בעת שרצו לתפוס מחסה, ושבעה לקו בחרדה.