נתניהו וסולטן עומאן
צילום: אי-פי

הפלסטינים לעומאן: אין סיכוי לחידוש התהליך המדיני

מקורות פלסטינים מסרו לעיתון "אלחיאת", ברקע ביקור נתניהו בסולטנות, כי הם מברכים על המאמץ אך לא רואים סיכוי להשיג את מה שממשל אובמה לא הצליח. שר החוץ של בחריין הביע תמיכה בעומאן ואמר כי ארצו בעד המאמצים להגיע לפתרון בסוגיה הפלסטינית
רועי קייס וגל ברגר
27 באוקטובר 2018
12:22

הפלסטינים הודיעו היום (שבת) לסולטנות עומאן כי אינם רואים הזדמנות לחידוש התהליך המדיני, כל עוד ממשלת הימין הנוכחית נמצאת בשלטון בישראל - כך מסרו מקורות פלסטינים לעיתון "אלחיאת". "אנו מברכים על כל מאמץ ערבי ובינלאומי להחיות את תהליך השלום, אך לא רואים סיכוי להשיג את מה שממשל אובמה לא הצליח להשיג, כמו גם הממשלים לפניו ואחריו", אמרו הפלסטינים.

הבוקר הביע שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן אחמד, תמיכה בסולטנות עומאן שקיבלה את פניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. במסיבת עיתונאים בפורום "אל-מנאמה" לדיאלוג שנפתח אמש, אמר שר החוץ הבחרייני כי ארצו תמכה בכל המאמצים להגיע לפתרון הסוגיה הפלסטינית: "בחריין מעולם לא הטילה דופי בתבונה של הסולטאן קאבוס ובניסיון שלו לסייע ולהשקיע מאמצים כדי לפתור את הסוגיה הפלסטינית. אנו מקווים שהמאמצים שלו יצליחו".

שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, התייחס לסוגיית היחסים עם ישראל בנאומו ואמר: "אנחנו סבורים שהאלמנט המרכזי לנרמול היחסים הוא תהליך השלום, וזה נאמר ביוזמת השלום הערבית ב-2002 שדרשה מישראל לסגת מהשטחים הפלסטיניים הכבושים ולהקים את מדינתם בקווי 67'. זאת העמדה שלנו גם היום".

בתוך כך, העיתון הנחשב בעומאן, "אל-ווטן", הקדיש שלושה עמודים לביקור נתניהו בסולטנות ונספחים הקשורים לו כולל בעמוד השער שלו. באחד העמודים הוזכרו מאמציו של הסולטן קאבוס לכונן שלום בעולם, תחת הכותרת "קאבוס איש השלום".

שער העיתון "אל ווטאן"

אמש אמר גורם ישראלי בכיר לכאן חדשות כי היחסים בין ישראל לעומאן יהפכו מעתה לגלויים. לדבריו, עד עתה שיתוף הפעולה בין ישראל לעומאן היה חשאי, אך לעומאן יש לא רק מיקום אסטרטגי במפרץ הפרסי, אלא גם תפקיד משמעותי, אסטרטגי, כמתווכת באזור.

אתמול מסרו מקורות פלסטינים לכאן חדשות כי אין קשר בין הביקור של אבו מאזן השבוע בעומאן לבין ביקור ראש הממשלה נתניהו כמה ימים לאחר מכן. אחד מיועציו של אבו מאזן אף טען כי הופתע. לדבריהם, אבו מאזן הוזמן לבקר בסולטנות זמן רב קודם לכן. בפתח מתחו ביקורת על ביקור נתניהו בסולטנות, וכינו אותו "נורמליזציה".

שר החוץ של עומאן, יוסף בן עלאווי, התייחס לביקור ראש ממשלת ישראל בריאיון לרשת אל-ג'זירה הקטרית, ואמר: "אירחנו את נתניהו כי ישראל היא מדינה שנמצאת במזרח התיכון. האם אסור שהוא יבוא לפה?". לדבריו, "ראש הממשלה הישראלי הביע רצון לבקר בעומאן כדי לפרוש בפני הסולטן מה הוא חושב על הסכסוך הישראלי פלסטיני".

"אין לנו תכנית מוגדרת בעניין הסוגיה הפלסטינית", אמר שר החוץ העומאני בריאיון לטלוויזיה הממלכתית. "נתניהו ואבו מאזן באו לשמוע את דעותיו של הסולטן. אנחנו לא מתווכים. לארצות הברית ולטראמפ יש את התפקיד המרכזי. עסקת המאה תהיה דבר חשוב. אם נוכל, נציג את דעותינו, כדי שהיא תהיה מקובלת על כולם".

שליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, צייץ בטוויטר: "מקדמים בברכה את חימום היחסים ושיתוף הפעולה הגובר בין הידידים שלנו באזור. זהו צעד מועיל עבור מאמצי השלום שלנו".

ברשת אל-מיאדין פורסמה תגובת משרד החוץ של איראן לביקור נתניהו: "ישראל מנסה ליצור מחלוקת בין המדינות האיסלאמיות. המדינות האיסלאמיות לא צריכות - בלחץ ארצות הברית - לאפשר לישראל לפעול כדי ליצור בעיות חדשות באזור".


אתמול שב נתניהו מביקור במדינה, שם נפגש עם שליט עומאן, הסולטן קאבוס בן סעיד. הפגישות בין השניים נמשכו עד לשעות הלילה המאוחרות. נתניהו קיים עם המנהיג פגישה בארבע עיניים, ולאחר מכן התקיימו פגישות נוספות בין הבכירים הישראלים שהגיעו לעומאן, ביניהם ראש המוסד יוסי כהן והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

אין זה ביקורו הראשון של ראש המוסד בעומאן, בין שתי המדינות דווח על קשרים חשאיים בשנים האחרונות במספר נושאים. הפגישה התקיימה לאחר מגעים ממושכים שהתנהלו בין שתי המדינות, בסופם הזמין הסולטן את נתניהו ואת רעייתו לבקר בעומאן. מדובר במפגש רשמי ראשון בדרג הזה מאז שנת 1996. בהודעה משותפת שסיכמה את הביקור, דווח כי בפגישה נדונו הדרכים לקידום תהליך השלום במזרח התיכון.

תגיות:
עומאן