צילום: אי-פי

הוסרו ההנחיות המיוחדות בעוטף עזה, דיווח: "הושגה הפסקת אש"

בישראל לא מתייחסים לדיווח לפיו ישנה הסכמה על רגיעה שהושגה בתיווך מצרי, אך ההנחיות שהועברו לתושבי העוטף עם תחילת הירי הוסרו. גורם ברצועת עזה לכאן חדשות: "ג'יהאד ירה את הרקטות על דעת עצמו. חמאס לא עודכן". כל העדכונים מהמצב בדרום
כתבי כאן חדשות
27 באוקטובר 2018
12:09
עודכן ב 14:52

לאחר לילה של מטחי טילים לדרום ופעילות של צה"ל, הודיע היום (שבת) בשעות הצהריים הג'יהאד האסלאמי כי הושגה הפסקה אש עם ישראל. מערכת כאן חדשות עם המעקב אחר כל האירועים האחרונים: 

14:40: ההנחיות המיוחדות להתגוננות בשעת חרום הוסרו בכל יישובי עוטף עזה. כך הודיע פיקוד העורף. 

14:35: מועצת אשכול הודיעה כי לאחר הערכת מצב הוסרה ההנחיה להימצא בסמיכות למרחבים מוגנים. בנוגע להתכנסויות ההנחיה לא שונתה וניתן לקיים אירועים של עד 500 איש במקום סגור ועד 100 איש בשטח פתוח. 

14:00: מקורות בעזה מעריכים בשיחה עם כאן חדשות כי הג'יהאד האסלאמי שיגר את מטחי הרקטות לישראל, על דעת עצמו ומבלי שהתייעץ על כך קודם לכן עם חמאס. גורם בעזה אמר לכאן חדשות כי חילוקי הדעות בין חמאס לג'יהאד בעת האחרונה התפתחו סביב שאלת התגובה להרג מפגינים בגבול. בג'יהאד האסלאמי התעקשו בשיחות עם חמאס כי יש להגיב על הרג מפגינים פלס מירי צהל בתהלוכות השיבה בגבול. כמו כן בג'יהאד העבירו את עמדתם זו למצרים ואמרו כי אם ישראל תתקוף באופן שיביא לטבח בקרב המפגינים הפלס, הם לא יישבו בשקט.


עוד מסר הגורם כי בעניין מאמצי הרגיעה, בג'יהאד מתייצבים באופן כללי לצד חמאס בניסיונות להביא להסרת המצור, אם כי בג'יהאד התקשו לקבל את הנוסחה של הפחתת ההפגנות בגבול ואף דחו אותה בעבר כשברקע דרישתם להסרת המצור באופן משמעותי. לדברי הגורם כי בג'יהאד אמרו למצרים שהם דורשים שהצד הישראלי ינהג בהגינות כלפי המשתתפים בתהלוכות השיבה בגבול באופן כזה שאם מפגינים מתקרבים לגדר, ישראל צריכה לנהוג באיפוק לפני שפותחת בירי.

13:46: כביש מס' 4 בין צומת יד מרדכי למחסום ארז נפתח מחדש. זאת לאחר טיפול בנפל של רקטה

12:57: דובר חמאס בעזה פאוזי ברהום התייחס למצב ואמר: "מה שקורה עכשיו הוא תוקפנות נפשעת כשהכובש מנסה לברוח מהרגיעה ומסיום המצור". ברהום הוסיף כי לתוקפנות זו תהיינה השלכות על צורת ההתמודדות מול הכיבוש בשטח. כמו כן, הוא הדגיש כי חמאס לא ירשה שדמם של המפגינים הלא חמושים והתחמושת של ההתנגדות יהיו חומר לתחרות הפנים-הישראלית. עוד מסרו בחמאס כי ישראל מנסה לייצא לרצועה את המשבר הפוליטי המתנהל בתוכה. 


12:55: בישראל לא מגיבים בשלב זה לדיווחים על הפסקת אש בתיאום מצרי.

12:53: ח"כ מרב מיכאלי ("המחנה הציוני") תקפה את מדיניות הממשלה בדרום ואמרה: "בגלל שבנט, ליברמן ונתניהו עושים בניהם תחרות מי יותר קשוח אז פשוט חנקו את עזה והביאו עלינו את הסבב הבא״.

12:20: משדה התעופה בן גוריון נמסר כי המצב הביטחוני לא פוגע בלוח הטיסות הסדיר בשדה אולם נתיבי ההמראה בשדה שונו. 

הערכת המצב בקריה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

12:00 כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי גורמים בג'יהאד האסלאמי הודיעו שבתום מגעים עם המצרים, הושגה הסכמה על הפסקת אש עם ישראל ועל השבת השקט לדרום.

11:50: בקריה בתל אביב כינס שר הביטחון אביגדור ליברמן הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון.11:45: מצה"ל כי חיל האוויר תקף שמונה יעדי טרור בשלושה מתחמים צבאיים של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה, בתגובה למטחי הרקטות שמוביל הארגון משעות הלילה לעבר יישובי הדרום. זו התקיפה השלישית של צה"ל בעזה מאז החל ירי הרקטות אמש, אך הפעם הראשונה בה מותקפות מטרות של הג'יהאד האסלאמי. בין השאר, הותקפו אתרים לייצור אמצעי לחימה בצפון רצועת עזה ומפעל לייצור ציוד לדיפון מנהרות בדרומה.

"צה״ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות", מסר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הוביל את המתקפה בעידוד משלחי הטרור האיראניים ועל רקע אווירה מאפשרת טרור, שמוביל ארגון הטרור חמאס במרחב גדר המערכת. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

מוקדם יותר היום התייחס מנליס למטח הרקטות והפנה אצבע מאשימה אל המשטר הסורי וכח קודס האיראני. לדבריו, בצה"ל רואים בהם מי שהכווין את הירי של הג'יהאד האסלאמי הלילה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, עומרי חיים, משה שטיינמץ, דנה בן שמעון, אסף פוזיילוב