זירת הירי
צילום: אי-פי

בעקבות הפיגוע: העלאת כוננות במתקנים המזוהים עם ישראל ויהודים

מושל ניו יורק מגביר האבטחה על מרכזים יהודיים ובתי כנסת. גם בסן פרנסיסקו תוגברה אבטחה. 10 אנשים נהרגו בפיגוע ירי בבית כנסת בפיטסבורג. מנהל מחלקת ביטחון הציבור בפיטסבורג: "זו זירה מזעזעת, אחת הגרועות שראיתי". בהוראת המושל יורדו כל הדגלים בפנסילבניה לחצי התורן
מערכת כאן חדשות
27 באוקטובר 2018
21:20
עודכן ב 22:41

בעקבות פיגוע הירי בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, פנסילבניה היום (שבת), הועלתה הכוננות בחלק מבין המתקנים המזוהים עם ישראל או עם יהודים בארצות הברית. מושל ניו יורק הורה להגביר את האבטחה על מרכזים יהודיים ובתי כנסת במדינתו וכך נעשה גם בסן פרנסיסקו שבקליפורניה.


באירוע הירי נרצחו 11 בני אדם ונפצעו ששה. סמוך לשעה 9:45 בבוקר נכנס גבר חמוש לבית הכנסת של הקהילה הקונסרבטיבית בשכונת "סקוור היל" בעת טקס לקריאת שמו של תינוק. במקום התפללו כמה עשרות אנשים. הוא צעק "כל היהודים צריכים למות" ופתח בירי בקומת הכניסה. לאחר מכן ירד לקומת המרתף וירה בכמה אנשים נוספים. הוא התבצר בבית הכנסת ונפצע בחילופי האש עם השוטרים שהוזעקו למקום. כעבור כשעה הוא נלכד ונלקח לחקירה.


מנהל מחלקת ביטחון הציבור בפיטסבורג, וונדל היסריץ' אמר כי האירוע ייחקר כפשע שנאה וה-FBI יוביל את החקירה. "יש לנו עצור מהזירה ואנחנו עדיין בודקים אם יש עוד מעורבים. אין עדויות למטענים בזירה. זו זירה מזעזעת, אחת הגרועות שראיתי".


היורה הוא רוברט באוורס, גבר לבן בן 46. כמה שעות לפני שנכנס לבית הכנסת צייץ בחשבון הטוויטר שלו ציוץ נגד ארגון "הייאס" היהודי שמסייע לקלוט בארצות הברית פליטים. "אני לא יכול לשבת ולצפות בבני עמי נטבחים. אני נכנס", צייץ.


בהוראת המושל יורדו כל הדגלים בפנסילבניה לחצי התורן. הקהילה היהודית בפיטסבורג תקיים הערב תפילה משותפת לכמה דתות בעקבות הטבח בבית הכנסת.  מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה בפיטסבורג ביטלו עצרות לנוכח המצב. ג'יימס גיבסון, הרב הראשי של בית כנסת "סיני" בפיטסבורג הסמוך לבית הכנסת בו אירע הירי אמר בשיחה עם כאן 11: "שמענו מה קרה בזמן שהיינו בתפילת שחרית. יש שלוש קהילות שונות בבניין בו אירע הירי, והיו שם גם כמה אירועים של הקהילות באותו זמן"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ אמר כי מדובר באירוע נורא, עצוב ומביש. הוא הגיב על שאלות עיתונאים, אם יש להכניס שינויים במדיניות החזקת הנשק, ואמר כי אם היה מוצב שומר חמוש בתוך בית הכנסת, התוצאות היו אחרות וייתכן שלא היו הרוגים חוץ מן המפגע. "לא הייתי רוצה לראות שומרים חמושים בבתי כנסת, אך ייתכן שאין ברירה", אמר הנשיא

בתו, איוואנקה טארמפ, צייצה בטוויטר: "אמריקה חזקה יותר מפעולה גזענית ואנטישמית. כל האמריקאים הטובים עומדים לצד היהודים בהתנגדות למעשה הטרור, הזוועה, האכזריות והקיצוניות שבטבח בפיטסבורג. אנחנו חייבים להתאחד נגד השנאה והרוע. יברך אלוהים את הנפגעים".