הרב קנייבסקי והרב אדלשטיין
צילום: אהרון קרוהן, פלאש 90

רב מרכזי במפלגת דגל התורה: "הרב קנייבסקי לא מודע להחלטות שמתפרסמות בשמו"

בהקלטה שנחשפה בתכנית "מנדי ביתאן" בכאן מורשת נשמע הרב אליהו פרויליך טוען כי המנהיגים חושבים אחרת ממה שפורסם בשמם, בנוגע לשאלה שמסעירה את המגזר - למי להצביע ביום שלישי בירושלים? בריאיון לתוכנית הפתיע הרב כשהצהיר: לא אצביע למפלגת יהדות התורה. האזינו
מנדי ביתאן
28 באוקטובר 2018
13:11

יומיים בלבד לפני פתיחת הקלפיות לבחירות המקומיות 2018 ברחבי הארץ, ובמגזר החרדי סוערות הרוחות סביב השאלה למי הורו הרבנים להצביע. אחד מבכירי הרבנים בסיעת דגל התורה, הרב אליהו פרויליך מבני ברק – אשר נחשב בשנים האחרונות לעושה דברם של רבני מפלגת "דגל התורה" בבני ברק, ומי שהוסמך להביא את הוראותיהם לציבור הרחב, אמר כי ראש ישיבת פוניבז' הרב גרשון אדלשטיין, המנהיג לצד הרב חיים קנייבסקי את דגל התורה, מתנגד לכל ההחלטות שקיבלה התנועה לקראת הבחירות המקומיות - כשכוונתו בעיקר להחלטות השנויות במחלוקת בירושלים ובאלעד. כך נחשף היום (ראשון) בתכנית "מנדי ביתאן" בכאן מורשת.

האזינו להקלטות הרב הבכיר מדגל התורה בכאן מורשת:

את ההחלטות, כך אומר הרב פרויליך בהקלטה שנחשפה, לא קיבל הרב קנייבסקי אלא באי ביתו. והרב אדלשטיין, שלא מרוצה מהדברים, לא מדבר בנושא בכדי שלא תפרוץ מריבה בין שני המנהיגים הליטאים. כלפי חוץ משדרים שני המנהיגים שיתוף פעולה מלא והדוק, אך בחוג תלמידיו המצומצם ובאי ביתו מסרב הרב אדלשטיין להסכים עם ההחלטות שהתקבלו בבית עמיתו הרב קנייבסקי.

זו הפעם הראשונה שרב בכיר, הנחשב מקורב להנהגה ומי שמצוי בסוד העניינים, מספר כי ההחלטות הפוליטיות מתקבלות אך ורק על דעת בני ביתו של הרב קנייבסקי - מבלי שהרב עצמו מודע אליהם, ותוך שהמנהיג השני מתנגד לכך.

הרב פרויליך מספר, בין השאר, כי הנהגת דגל התורה הייתה מסורה בכלל לרב אדלשטיין ולא לרב קנייבסקי, והוא הוסמך לכך על ידי ההנהגה הקודמת, ראשי ישיבות ורבנים. הוא אף מדגיש כי הוא אומר את הדברים על אף שהוא מצוי בקשרי ידידות קרובים עם בני ביתו ומשפחתו של הרב קנייבסקי, שלדבריו גומלים לו כראוי ואף "מפנקים" אותו.

בתגובה לפרסום הדברים העניק הרב פרויליך ריאיון ל"מנדי ביתאן" ובחר להפנות את החיצים דווקא לעיריית בני ברק. "זהו קולי אבל דבריי הוצאו דברים מהקשרם", אמר הרב פרויליך. "אני בסך הכול העברתי מידע מדויק לציבור. אני חוזר ואומר - הרב חיים קנייבסקי הוא קודש קודשים, ואם מישהו משתמש בדבריי כדי לפגוע ברב קנייבסקי הוא פושע. אני לא תן לפלג הירושלמי להשתמש בדברים שלי כדי לנגח את הנהגת גדולי ישראל. אני נאמן לגדולי ישראל והולך אחריהם בעיניים עצומות.

האזינו לריאיון המלא עם הרב פרויליך בכאן רשת מורשת:

"אני לא אכנס למה כן אומרים לרב קנייבסקי ומה לא אומרים לו. אני גר בבני ברק, אם הייתי גר בירושלים הייתי רץ להצביע למען הצלחת הרשימה, וגם באלעד הייתי עושה זאת על אף שאיני אוהב את המהלך של הבאת מועמד מבחוץ. אבל אני גר בבני ברק, והעיר הזו טופלה בצורה מחפירה בשנים האחרונים. חלוקת המשאבים, הרכוש הציבורי והזילות כלפי האזרח עברו כל שיא.

"אין שום סימן שזה הולך להסתיים בקדנציה הקרובה. יש פה כוחניות מצד קבוצה אחת ומוכרת שרק בבני ברק היא פוגעת. אני נזרקתי מבית כנסת על ידי קבוצה גדולה ובריונית שמנהלת את בני ברק. אני לא מפחד להגיד את זה. העיר הזאת התנהלה כמו מדינת עולם שלישי". פרויליך הפתיע ואמר כי בעקבות הדברים הקשים שאמר הוא לא יצביע למפלגת יהדות התורה. מעיריית בני ברק לא נמסרה תגובה לדברים.