אסירים ביטחוניים בכלא עופר
צילום: משה שי, פלאש 90

השרים אישרו: עונשם של אסירים ביטחוניים לא יקוצר

הצעת החוק של ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, המבקשת למנוע קיצור שליש מעונשי אסירים ביטחוניים, תעבור לכנסת, ואם תאושר בשלוש קריאות תימנע גם שחרור מוקדם של ח"כ לשעבר באסל גטאס. פורר: "אסירים שפשעם נבע ממניעים גזעניים ולאומניים אינם אמורים לקבל זכויות יתר"
זאב קם
28 באוקטובר 2018
14:10

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק למניעת שחרור מוקדם וקיצור שליש לאסירים ביטחוניים. את הצעת החוק יזם ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, והיא תובא השבוע להצבעה בכנסת בקריאה טרומית.

בתגובה לאישור הצעת החוק אמר פורר: "לאפשר לאסירים ביטחוניים קיצור שליש, דוגמת הרצון לקצר את המאסר לשותף שסייע לרצח הדס מלכא, זה מצעד איוולת שחייבים לעצור בהקדם. אסירים שפשעם נבע משנאה תהומית ממניעים גזעניים ולאומניים אינם אמורים לקבל זכויות יתר כדמות לימודים אקדמאיים וטלוויזיה בכבלים, בדיוק כפי שאינם אמורים ליהנות מקיצור שליש מעונשם".

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, התומך בחוק, אמר כי "לא מתקבל על הדעת שמחבלים מורשעים יהנו מקיצור שליש. זה אבסורד ואסור להשאיר את זה אפילו לשיקול הדעת של ועדות השחרורים".

יש לציין כי במידה שהצעת החוק תאושר בשלוש קריאות בכנסת, היא צפויה למנוע גם את קיצור עונשו של חבר הכנסת לשעבר מהרשימה המשותפת באסל גטאס. חבר הכנסת לשעבר הורשע ב-2017 בהברחת מכשירי טלפון סלולרי וחפצים נוספים לאסירים ביטחוניים בבית הסוהר קציעות.

בהצעת חוק אחרת, העוסקת בהחרגת מחבלים מהתכנית לשחרור מנהלי של אסירים שעונשם עד ארבע שנים בשל צפיפות במתקני הכליאה, קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי מדובר בהחלטה חוקתית. כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, לפני כשבועיים העביר מנדלבליט חוות דעת לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בה קבע כי ניתן להגן על הצעת החוק בבג"ץ על אף הקשיים שבה.

השר ארדן מסר בעקבות פרסום חוות הדעת: "מחבלים בזויים חייבים לשלם מחיר כבד על מעשיהם. לכן התנגדתי לכל קיצור של תקופת מאסרם, להם ודרשתי להכניס לחוק החרגה שלהם. אני שמח שהיועץ המשפטי לממשלה מגבה עמדה זו".