צילום: אי-פי

גורמים בצבא ארה"ב: מודאגים מפעילות ישראל נגד איראן בסוריה

הגורמים אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הם חוששים שאם איראן תחשוב שהם מספקים מודיעין לישראל - היא עלולה לפעול נגד הכוחות בעיראק. דובר הפנטגון אמר לעיתון כי הם אינם מעורבים בפעילות הישראלית, אך תומכים בזכותה להגן על עצמה
עמיחי שטיין
28 באוקטובר 2018
15:25

גורמים בצבא ארצות הברית אמרו היום (ראשון) כי הם מודאגים מהפעילות הישראלית נגד איראן בסוריה. "אנחנו חוששים שהדבר יחזור אלינו כבומברנג", אמרו הגורמים לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". "זה מדאיג אותנו. החשש הוא שאם איראן תחשוב שאנחנו מעורבים בפעילות או מספקים מודיעין לישראל - היא עלולה לפעול נגדנו, ובמיוחד נגד הכוחות בעיראק".

זאת, בעוד הבית הלבן תומך בפומבי בפעילות הישראלית ובנסיונות הגירוש של האיראנים מסוריה וחוזר על האמירה כי "לישראל הזכות להגן על עצמה". העיתון מדגיש כי דובר הפנטגון אמר לעיתון שהם "אינם מעורבים בפעילות הישראלית. ותומכים בזכותה להגן על עצמה".

בשבוע שעבר טען מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, כי סוכנים של איראן ושל חיזבאללה חזרו לפעול בדרום סוריה. הפעילות הזו מאפשרת לאיראן לשמר את השפעתה באזור מעבר הגבול נסיב – המעבר בין סוריה לירדן, שנפתח לאחרונה מחדש אחרי שלוש שנים.

לפני כשבועיים אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ישראל פועלת נגד המשטר האיראני בסוריה גם בימים אלו ממש. בנאום בישיבת המליאה המיוחדת לפתיחת כנס החורף של הכנסת אמר נתניהו כי "בגלל האיום האיראני המשותף ובגלל ההערכה העצומה כלפינו, ישראל ומדינות ערביות רבות קרובות היום כפי שלא היו מעולם. אני לא מתכוון רק לפגישותיי החשובות עם שותפינו לשלום. הקשרים עם מדינות אחרות באזורנו, גם הם מתרחבים בהתמדה ובמהירות. אני מאמין שבקרוב הם יתרחבו עוד יותר, לא רק בהסתר אלא בהדרגה גם בגלוי", אמר נתניהו.