חפש
Languages
אבו מאזן
צילום: אי-פי

אבו מאזן: בלי ירושלים והפליטים - לא נותר דבר מעסקת המאה

יו"ר הרשות הפלסטינית טען בפתח כינוס המועצה המרכזית של אשף ברמאללה כי ההנהגה הפלסטינית ניצבת בפני רגע היסטורי
נורית יוחנן ודנה בן שמעון

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, טען היום (ראשון) כי לא נותר דבר מעסקת המאה לאחר שסוגיות ירושלים והפליטים הוסרו ממנה. "הם אומרים בחוצפה שיש 40 אלף פליטים, יש שישה מיליון פליטים", אמר בדברים שנשא הערב בפתח כינוס המועצה המרכזית של אשף ברמאללה. לדבריו, ההנהגה הפלסטינית ניצבת בפני רגע היסטורי, בבחינת "להיות או לא להיות", וכן עומדת מול קבלת החלטות קשות וחשובות.


ראש הרשות הוסיף כי תשלום משכורות האסירים והשהידים הוא "קו אדום" וכי חרף הלחצים החיצוניים, ההנהגה הפלסטינית תמשיך לממן את משכורותיהם. "ניסו בכל האמצעים ללחוץ עלינו ועדיין לוחצים עלינו שלא לשלם להם. רוצים לנכות מכספנו את הכספים הללו - אך לא נאפשר זאת". עוד הוסיף אבו מאזן כי תשלום המשכורות הוא עניין מקודש וכי כל גרוש מגיע להם. 

אבו מאזן פנה לנוכחים: "מזרח ירושלים היא בירתנו ולא נקבל דבר אחר. בכל הכבוד לאבו דיס, לא נקבל בירה בירושלים או ירושלים כבירת שתי המדינות". עוד הוסיף כי ההתנחלויות - מהאבן הראשונה ועד האחרונה – אינן חוקיות. כמו כן, מתח ביקורת על חמאס והאשים כי בעמדתם הם מתייצבים לצד אויבי העם הפלסטיני שרוצים להקים מדינה בעזה וממשל עצמי בגדה. "לא נקבל מדינה בגבולות זמניים", אמר וקרא לחמאס להתאחד יחד להגנה על עקרונות העם הפלסטיני.

היום פורסם בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי ישראל העבירה מסר ליו"ר הרשות הפלסטינית, ולפיו היא לא תאפשר לו לקצץ בחשמל ובמים לעזה. המסר הגיע על רקע כינוס המועצה המרכזית של אשף בו ידונו בסנקציות חדשות נגד חמאס בעזה.

בכירים פלסטינים אמרו כי למרות איומים שנשמעו מצד רמאללה בעבר, אין כוונה לקצץ כעת את התקציב המלא שהרשות הפלסטינית מעבירה לעזה מדי חודש בסך של 96 מיליון דולר. עם זה בישראל קיים חשש כי אבו מאזן וההנהגה ברמאללה יחליטו לקצץ מיליוני דולרים במערכות הבריאות והחינוך בעזה, באופן שיפגע בהן בצורה משמעותית.

היום דיווחו ברצועה כי ישראל הזרימה גם הבוקר את הסולר במימון של קטר דרך מעבר כרם שלום, שנפתח כסדרו למרות סוף שבוע של הסלמה. מקורות ברצועה מסרו כי צפויות להיכנס לרצועה 15 מכליות עם סולר ובהן מאות אלפי ליטרים המיועדים להפעלת תחנת הכוח בעזה.