בולסונרו, הלילה
צילום: AP Photo/Silvia izquierdo

"טראמפ של דרום אמריקה" הוא נשיא ברזיל החדש

מועמד הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו ניצח בסיבוב השני בבחירות במדינה, והבטיח "לשנות את הגורל של ברזיל". מקורבו אמר לכאן חדשות כי כפי שהבטיח לפני הבחירות, הוא ישקול את העברת השגרירות מתל אביב לירושלים
עמיחי שטיין
29 באוקטובר 2018
08:29

מועמד הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו, המכונה גם "טראמפ של דרום אמריקה" נבחר הלילה (שני) בסיבוב השני בבחירות לנשיאות בברזיל, על רקע הבטחותיו לנקות את המערכת הפוליטית במדינה משחיתות ולהילחם בפשע.

בולסונרו, קצין צבא לשעבר, גרם ללא מעט סערות במדינה בשל התבטאויותיו הפוגעניות נגד נשים, הומוסקסואלים ומיעוטים אחרים. בנאומו הראשון לאחר הזכייה נשבע בולסונרו לכבד את העקרונות הדמוקרטיים, אך הוסיף כי בכוונתו לשנות את הכיוון אליו צועדת המדינה.

"לא נוכל להמשיך לפלרטט עם סוציאליזם, קומוניזם, פופוליזם והשמאל הקיצוני", אמר. "עלינו לשנות את הגורל של ברזיל".

גורם המקורב לבולסונרו אמר לכאן חדשות כי הנשיא החדש רוצה, כפי שהתחייב בבחירות, להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים וכי הדבר יישקל. עם זאת, הגורם הדגיש כי הדבר ייבחן לאור השאלה "האם הדבר יסייע לקידום השלום במזרח התיכון".

עוד אומר הגורם כי לברזיל מסחר בשווי מיליארדים עם מדינות ערב, וקיים חשש שהכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות יפגעו במסחר. "כל השיקולים האלה יילקחו בחשבון כשהנשיא יבוא לקבל את ההחלטה", אמר הגורם. הוא הוסיף כי הנשיא הבטיח שישראל תהיה אחד היעדים הראשונים אליהם יגיע לאחר שיבחר.