צילום: AP
דונלד טראמפ

פרופ' דינה פורת: "אי אפשר להאשים את הנשיא טראמפ באנטישמיות"

ההיסטוריונית הראשית של "יד ושם" התייחסה לטענות לפיהן הממשל האמריקאי אפשר את יצירת האקלים שהוביל לרצח 11 המתפללים בפיטסבורג. עם זאת הוסיפה פרופ' פורת: "הממשל פועל נגד כלל המהגרים ודוחף ליחס מסוים כלפיהם". שגריר ישראל בארה"ב דרמר: "מעריך את הגינוי של טראמפ לאנטישמיות"
כאן חדשות
29 באוקטובר 2018
09:27
עודכן ב 13:41

"אי אפשר להאשים את הנשיא טראמפ בהפצת האנטישמיות, אך הוא מעודד יחס שלילי כלפי מהגרים", כך סבורה ההיסטוריונית הראשית של "יד ודם" פרופ' דינה פורת. פרופ' פורת דיברה ביומן הצהריים של כאן רשת ב' והתייחסה לדיון המתנהל בארצות הברית בנוגע לאקלים החברתי והפוליטי שאפשר את אירוע הירי בפיטסבורג בו  נרצחו 11 מתפללים יהודים.

על הטענות לפיהן הנשיא טראמפ מעודד אלימות אמרה פורת: "אי אפשר לבוא ולהאשים את הנשיא טראמפ ישירות ולהגיד שהוא מעודד אנטישמיות. זה בוודאי שלא. ואנחנו שמים בצד את סוגיית הנשק. אבל אם מסתכלים על קהל תומכיו ואת יחסו להגירה שהגיעה לשיא בהפרדה של הילדים ממקסיקו מילדיהם, יש עידוד כאן ליחס מסוים כלפי מהגרים. זו לא אנטישמיות, זו נקיטת עמדה ביחס למהגרים".

בנוגע למימדי האנטישמיות בארצות הברית אמרה הפרופ' פורת: "בשלוש השנים האחרונות יש התגברות של אירועים על רקע דתי. מחצית מן האירועים האלו הם נגד יהודים. זו לא עניין של יהודים ומוסלמים אלא עניין של אנטישמיות במובן הקלאסי של המילה".

מוקדם יותר התייחס לנושא גם שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר ואמר: "אני מאוד מעריך וכך גם ראש ממשלת ישראל מאוד מעריך את הגינוי החד משמעי שלו לתופעות של אנטישמיות". השגריר הישראלי סיכם: "אני חושב שאנשים מכל הכיוונים הפוליטיים צריכים להביע עמדה נגד שנאה ואנטישמיות. צריך גם להביא לסילוקם של אנטישמים משורות של מפלגות פוליטיות".  

אתמול פורסמו שמו הרוגי מסע הירי והם: ג'ויס פיינברג, 75, ריצ'רד גודפריד, 65, רוז מלינגר, 97, ג'רי רבינוביץ, 66, סיסל רוזנטל, 59 ואחיו דיויד רוזנטל, 54, ברניס סיימון, 84, ובעלה סילבן סיימון, 86, דניאל שטיין, 71, מלווין ווקס, 88 וארווין יאנגר, 69.