רומן זדורוב בעליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד המשפטים על תיק ראדה: "לא תוטה החלטה מלחץ ציבורי או תקשורתי"

משה כהן, דובר משרד המשפטים, אומר בריאיון לכאן רשת ב' כי אם תובא ראיה בתיק שיש בה פוטנציאל לשנות את תוצאות המשפט, אין סיבה שהפרקליטות לא תסכים למשפט חוזר. לדבריו אין ממצא שהפרקליטות אינה מאפשרת לבדוק. הוא ציין כי אין הרבה ניסיון בארץ בהכרעות משפטיות על בסיס ראיות מהסוג שנחשף כעת
קלמן-ליברמן
29 באוקטובר 2018
10:23

דובר משרד המשפטים, עורך הדין משה כהן, אומר היום (שני) כי לא תהיה הטיה של החלטה בפרקליטות בתיק תאיר ראדה בגלל לחץ ציבורי ותקשורתי אם אין לכך הצדקה משפטית. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב' אמר כהן כי אם גורמי הפרקליטות יחשבו שמבחינה משפטית אין ראיה שיכולה לשנות פוטנציאלית את תוצאות המפשט שהיה, לא תהיה הסכמה למשפט חוזר. "אם יביאו ראיה שיש בה פוטנציאל לשנות את תוצאות המשפט, אין סיבה שהפרקליטות לא תסכים לזה".

 

כהן הסביר כי אתמול התקיים דיון בלשכת פרקליט המדינה בנוכחות גורמים בצמרת הפרקליטות. "הגורמים ישבו במטרה לעשות מיפוי ראשוני של ההבנה שיש לנו על די.אנ.איי מהסוג הזה. בארץ אין הרבה ניסיון בהכרעות משפטיות על בסיס ראיות מהסוג הזה. לכן גם בזמן אמת, בשעתו, כשעמדה על הפרק האפשרות להוציא לבדיקה את השערות האלה, זה נחשב כמשהו כמעט חסר תוכלת שהערך הראייתי שלו נמוך".

כהן הוסיף כי היום או מחר יאמר המכון לרפואה משפטית "האם השתנה משהו בהקשר הזה בעולם המדע, ואז יתכן שהזיהוי שאפשר לעשות על בסיס אותן שערות הוא ברמה גבוהה יותר לעומת מה שאפשר היה להפיק בעבר".

כהן דחה טענות להתנהלות הפרקליטות בתיק: "הפרקליטות היא לא גוף חוקר, אלא גוף תובע. אנחנו לא אומרים לא לבדוק את הראיות החדשות. בדיקת השערות נעשתה בהסכמה של הפרקליטות. אין שום ממצא שאנחנו לא מאפשרים לבדוק. בזמן אמת נתפסו שיערות גם על גופה של תאיר ראדה, מה שהיה בר בדיקה נשלח לבדיקה. שערות שהיו בכף ידה נשלחו לבדיקה. אלה היו ראיות DNA מדויקות. עכשיו אנחנו מדברים על חלקיקי שיערות וסיבים שאפשר להפיק".

כהן ציין כי הוא אינו סבור שעל סיכוי של אחד למיליארד ראוי לקיים פעולות חקירה. "יש חיי מעשה שבהם יש אדם שהורשע בהרשעה שנחשבת מוצקה עמוק מעל הרף. הפרקליטות רואה עצמה אך ורק כמי שאחראית על חקר האמת. מה שמתעורר כעת מגיע לרמות הגבוהות ביותר בפרקליטות".

הוא הוסיף כי בפרקליטות מתייחסים ברצינות לכל טענה ואמר עוד כי הממצא החדש יצא מוקדם מדי לתקשורת לפני שנעשתה בדיקה, ומהדורות חדשות התייחסו לזה כאילו עכשיו נתפס הרוצח האמיתי.