נמאדי קאנו

"אנו שואפים למדינה יהודית עצמאית מנותקת מניגריה"

נאמדי קאנו, מנהיג בני האיבו שבביאפרה נמלט לישראל מאימת השלטונות בניגריה. בריאיון בתכנית "העולם היום" הוא מספר על הקשר של בני עמו, הרואים עצמם יהודים, ליהדות ועל הציפייה מישראל לתמוך במאבקם לעצמאות: "הייתי חייב להגיע למקום היחיד שבו אני מרגיש בטוח"
העולם היום
29 באוקטובר 2018
11:48

בחבל הארץ של ביאפרה שבדרום מזרח ניגריה חיה אוכלוסייה שנעה על פי ההערכות בין עשרת אלפים ועד מיליוני אנשים מבני שבט האיבו, הרואים עצמם יהודים ושואפים לאוטנומיה יהודית עצמאית. הם מדוכאים ביד קשה בידי הרשויות הניגריות. נאמדי קאנו, מנהיג הקהילה, ניצל מניסיון התנקשות של הצבא אחרי ששוחרר מהכלא וברח לישראל. בריאיון למואב ורדי בתכנית "העולם היום" בכאן 11 הוא אומר כי בני עמו שואפים להקמתה של מדינה יהודית עצמאית מנותקת מניגריה.

"מכנים אותנו היהודים התועים של אפריקה", הוא מספר. "כמעט 50 מיליון מהם מזהים עצמם עם המורשת היהודית. מספר לא מבוטל מהם מקיים מצוות יהדות בתפילות, ברית מילה, קריאה בתורה, לבישת כיפה וטלית. כשהנצרות הגיעה לניגריה חלק מהמורשת היהודית שלנו דוכא וגרמו לנו לחוש אשמים ביהדותנו. למרבה המזל רבים אמיצים מאתנו שמרו על כל המסורת והתרבות עד היום".

לדברי קאנו כל בני האיבו יהודים. "הבעיה הייתה ההשפעה של הנצרות והתפשטותה בעקבות הקולוניאליזם. הרבה מזה דוכא. הדגש עבר מהברית הישנה לברית החדשה. אנחנו רוצים לחזור למה שהיה לפני שהיה לפני הגעת הבריטים. הייתה לנו עצמאות לפני שהבריטים הגיעו. אנו רוצים לחזור לאורח החיים שלנו. אנו באים ממקום בשם ארוצ'וקו כמו שלכם יש את ירושלים. כמו שלכם היה את בית המקדש בירושלים לנו היה מקדש בארוצ'וקו".

באשר להכרה של ישראל במורשת היהודית ובאורח החיים היהודי של בני האיבו אמר קאנו: "בעבר ליצחק רבין היו כמה הצהרות בעניין שלנו. גם הנרי קיסינג'ר דיבר על כך. הכול כתוב במסמכי ניקסון על המלחמה בביאפרה. נראה שיש איזו פראנויה שחושבים שאם ביאפרה תתקרב לישראל, 70 מיליון איש ינהרו לישראל. זה לא המצב. אנחנו רוצים להיות בביאפרה".

"אני מצפה מישראל לנהוג במקרה שלנו לפי ההתחייבות להגן על היהדות בכל העולם. רודפים אותנו ואני מאמין שזו אחריותה המוסרית של ישראל לדאוג שביאפרה תצליח להיות ישות עצמאית באפריקה", הוא מסכם.