הנשיא דונלד טראמפ
AP

טראמפ במתקפה: "התקשורת היא אויבת העם. הפייק ניוז חייב להיפסק'"

נשיא ארצות הברית הגיב בציוץ תוקפני לטענות לפיהן האקלים שיצר הממשל אפשר את רצח 11 המתפללים היהודים בבית כנסת בפיטסבורג: "כשהשקרים ייפסקו אפשר יהיה לכבות את הלהבות". איראן הצטרפה למגנים את הירי
מערכת כאן חדשות
29 באוקטובר 2018
14:20

נשיא ארצות הברית יוצא במתקפה חריפה נגד התקשורת. זאת על רקע הטענות שהועלו נגד ממשלו כי האקלים החברתי שיצר אפשר את אירוע הירי בו נרצחו 11 מתפללים  בבית כנסת בפיטסבורג. הנשיא טראמפ צייץ היום (שני): "יש כעס גדול במדינה שלנו והוא נגרם על ידי דיווח חדשותי לא מדויק ואפילו מזויף. עיתונות הפייק ניוז היא האויב האמתי של העם. הם חייבים להפסיק לדווח באופן עוין ולפרסם דברים באופן מדויק".וטראמפ המשיך וצייץ: "הדבר יאפשר לכבות את הלהבות ותהייה אפשרות לכנס את כל הצדדים יחדיו בשלום והרמוניה. הפייק ניוז חייב להסתיים".


מוקדם יותר התייחסה ההיסטוריונית הראשית של "יד ושם" דינה פורת לטענות שהועלו ביחס לממשל האמריקאי ואמרה: "על הטענות לפיהן הנשיא טראמפ מעודד אלימות אמרה פורת: "אי אפשר לבוא ולהאשים את הנשיא טראמפ ישירות ולהגיד שהוא מעודד אנטישמיות. זה בוודאי שלא. ואנחנו שמים בצד את סוגיית הנשק. אבל אם מסתכלים על קהל תומכיו ואת יחסו להגירה שהגיעה לשיא בהפרדה של הילדים ממקסיקו מילדיהם, יש עידוד כאן ליחס מסוים כלפי מהגרים. זו לא אנטישמיות, זו נקיטת עמדה ביחס למהגרים".

במקביל המשיכו היום גינויים לרצח המתפללים בבית הכנסת. בין המגנים היה גם שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף שהכריז כי: "קיצוניות וטרור לא יודעים להבדיל בין דת וגזע. המחשבות והתפילות שלנו עם הקורבנות של מתקפת הטרור בבית הכנסת בפיטסבורג".