ראש עיריית ראשון לציון דב צור
צילום: פלאש 90

מבחן השחיתות: האם הציבור יפנה עורף לראשי ערים שסרחו?

הבחירות לרשויות המקומיות אמורות לתת תשובה לשאלה מסקרנת במיוחד: האם התושבים ישלחו לכל הרוחות מנהיגים שביצעו מעשים שלא ייעשו? פרשנות
מרדכי (מוטי) גילת
29 באוקטובר 2018
17:29
עודכן ב 22:41

הציבור אינו מטומטם על פי כמה סקרים: למעלה מ-70 אחוזים ממנו סולדים ממנהיגים מושחתים. הם מתביישים בחלון הראווה הזה. הם לא רוצים לראות את הנגועים במחלה מוצבים בו. רק שבמציאות, כשרואים את העדר הגדול הנוהה אחרי אנשים שסרחו, במגרש הפלילי או הציבורי, כשרואים רבים הנחשבים "טובים" ונורמטיבים מחבקים פתאום את השחיתות השלטונית כאילו היא כוח עליון – עולה חשד שהסקרים האלה אינם משקפים את המציאות.

החשד הזה מקבל משנה תוקף כשמגלים שלא רק ראש עירית ראשון לציון, דב צור, החשוד במעשי שחיתות חמורים, מבקש שוב את אמון הציבור, אלא גם ראש עירית אשקלון המושעה, איתמר שמעוני, הנאשם בקבלת שוחד ובמעשי מרמה; ראש עיריית יהוד לשעבר, יוסי בן דוד, הנאשם במעשי מרמה;  דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר הנאשם במעשי שחיתות חמורים ועוד אחרים. אם אנשי המופת האלה החליטו להתמודד, כנראה שהם יודעים משהו שהסוקרים אינם יודעים. אחרת קשה להבין את התעוזה שלהם לקפוץ לבריכה שוב, לשחות במים המזוהמים, לבקש את אמון הבוחר.

הבחירות המקומיות: כל העדכונים, התחקירים והסיפורים שמתרחשים ליד הבית שלכם 

על הרקע הזה אמור יום הבחירות ברשויות המקומיות לשמש נייר לקמוס לקראת הבחירות לכנסת. הוא אמור לספק תשובה לשאלה עקרונית ומסקרנת, בעלת חשיבות עצומה לפרצופה המוסרי של מדינת ישראל: האם בישובים שבהם החליטו חשודים ונאשמים בפלילים להתמודד על ראשות העיר, כאילו לא קרה דבר, יפנה להם מחר הציבור עורף? האם הוא ישלח אותם לכל הרוחות -  או אולי יחבק אותם ברוח בכירים בממשלה הנגועים בעצמם בחשדות כבדים לפלילים?

הנושא הערכי הזה יעמוד כאמור למבחן – באופן בולט בעיר מבוססת כמו בראשון לציון. זה יקרה ביישוב שהעירייה שלו הפכה כבר מזמן לחממת שחיתות ואי סדרים חמורים – בעיר שהעומד בראשה, דב צור, נעצר כחשוד בקבלת שוחד ובמעשי מרמה; שמעצרו הוארך פעמיים בידי שופט בגין חומרת הראיות נגדו; שמבקר המדינה, יוסף שפירא, חשף בדוח מיוחד את מעשי המרמה והשחיתות שלו לטובת חברו, איש העסקים ארז בוסצ'ו.

על ממצאי הדוח החמור של המבקר לא הגיש צור ערעור לבית המשפט העליון. הוא דילג מעליו, הציג את עצמו בפניותיו לבוחרים כמי שהצליח לטהר עצמו, ביקש בחודשים האחרונים מהתושבים לבחור בו שוב. מי התגייס למענו בעזות מצח? ניחשתם נכון: ארז מוסצ'ו. אותו חשוד בפרשיות המרמה, אותו איש עסקים מושחת שדוח מבקר המדינה מלמד כי צור מילא את כיסיו.

לכן, במבחן הערכי הזה שמור מקום חשוב לראשון לציון. לכן נגועים אחרים בשחיתות, בכנסת ובממשלה, נושאים ודאי עיניים לבחירות בעיר הזאת.  בצדק רב מבחינתם:  אם אחרי כל מה שהתגלה ונחשף בעירייה בעידן דב צור, הציבור יהיה מוכן להמליך אותו שוב, כי אז יש להם מקום לאופטימיות. שום דבר לא אבוד. אם לא  יבחר בו – יש לנגועים סיבה לדאגה.