צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

המועצה של אש"ף: להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל

בתום ישיבה בת יומיים ברמאללה, המליצה המועצה המרכזית להנהגה הפלסטינית להשעות את ההכרה בישראל ולהתנתק ממנה כלכלית. בהודעת הסיכום נאמר כי המועצה מסמיכה את אבו מאזן והוועד הפועל של אש"ף להוציא את ההחלטה לפועל. בכיר באש"ף לכאן חדשות: ההחלטה לא תיושם מהיום למחר
עומרי חיים וגל ברגר
29 באוקטובר 2018
23:01
עודכן ב 23:21

המועצה המרכזית של אש"ף הודיעה הערב (שני) כי החליטה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל וכן להשעות את ההכרה בה. בכוונתה להתנתק כלכלית מישראל ולסיים את מחויבות הרשות הפלסטינית ואש"ף כלפי ההסכמים החתומים עמה. 

ההודעה, שניתנה בתום ישיבה בת יומיים ברמאללה, היא במעמד של המלצה להנהגה הפלסטינית. בהודעת הסיכום נאמר גם כי המועצה המרכזית מסמיכה את יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, והוועד הפועל של אש"ף להוציא אל הפועל את ההחלטה.

בכיר באש"ף מסר לכאן חדשות כי ההחלטה לא תיושם מהיום למחר. "הקמנו ועדה שתתכנס מחר לראשונה ומורכבת מנציגי אש"ף, הממשלה הפלסטינית ומנגנוני הביטחון", אמר הבכיר. "היא זו שתדון בדרכים ליישום החלטות המועצה המרכזית של אש"ף, וייבחן מה אפשר ליישם וכיצד".הערב פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי על פי מקורות פלסטיניים, יו"ר הרשות הפלסטינית נתון ללחצים מגורמים באירופה שלא להטיל עיצומים נוספים על רצועת עזה כדי שלא להחריף את המצב ברצועה. לכאן חדשות נמסר כי קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוחחה לאחרונה עם אבו מאזן בעניין זה. לדברי מקורות פלסטיניים, מרקל אמרה ליו"ר הרשות כי תשוחח בקרוב עם נשיא מצרים א-סיסי כדי לקדם פתרון בנושא רצועת עזה.

אתמול טען אבו מאזן בפתח כינוס המועצה המרכזית ברמאללה, כי לא נותר דבר מעסקת המאה לאחר שסוגיות ירושלים והפליטים הוסרו ממנה. "הם אומרים בחוצפה שיש 40 אלף פליטים, יש שישה מיליון פליטים", אמר בנאומו. לדבריו, ההנהגה הפלסטינית ניצבת בפני רגע היסטורי, בבחינת "להיות או לא להיות", וכן עומדת מול קבלת החלטות קשות וחשובות.

 

אבו מאזן פנה לנוכחים: "מזרח ירושלים היא בירתנו ולא נקבל דבר אחר. בכל הכבוד לאבו דיס, לא נקבל בירה בירושלים או ירושלים כבירת שתי המדינות". עוד הוסיף כי ההתנחלויות - מהאבן הראשונה ועד האחרונה – אינן חוקיות. כמו כן, מתח ביקורת על חמאס והאשים כי בעמדתם הם מתייצבים לצד אויבי העם הפלסטיני שרוצים להקים מדינה בעזה וממשל עצמי בגדה. "לא נקבל מדינה בגבולות זמניים", אמר וקרא לחמאס להתאחד יחד להגנה על עקרונות העם הפלסטיני.