הנייה ואל-אערורי בעזה
צילום: אי-פי

דיווח: המצרים הציעו לחמאס פיקוח של האו"ם על הכנסת כסף לעזה

הצעת המשלחת המצרית לחמאס נועדה לאפשר הכנסת כסף קטרי לעזה ללא התנגדות של ישראל, כך לפי דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבאר מפי מקורות בארגון. במקביל, ברמאללה ממשיכים לדון בהחלטה לעצור את התיאום הביטחוני עם ישראל
שמעון מיג'אן
31 באוקטובר 2018
11:37

העיתון הלבנוני אל-אחבאר מדווח הבוקר (רביעי), מפי מקורות בחמאס, כי המשלחת הביטחונית המצרית שביקרה אמש ברצועת עזה דנה עם מנהיגי חמאס בצעדים שיאפשרו הכנסת כסף קטרי לפקידים ברצועה, ובכך לקדם הסדרה באזור. במשלחת המצרית הבטיחו לנסות ולהתגבר בזמן הקרוב על הקשיים שמעמידות הרשות הפלטינית וישראל בנושא זה.

לפי הדיווח, המצרים הציעו פיקוח של האו"ם על חלוקת הכספים לפקידי חמאס בעזה, כך שיהיה אפשר להתגבר על דרישת ישראל למנוע מצב שבו כספים אלה יועברו לארגון הטרור. המצרים גם ביקשו מחמאס עוד זמן כדי להגיע לפתרון שיביא להסדרה. עוד מסרו המקורות שהמשלחת המצרית העבירה לחמאס הסכמה ישראלית לקידום פרויקטים הומניטריים בעזה, כדי למנוע הסלמה ברצועה.

השבוע הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מוכן לקבל מעורבות של גורמים אחרים בנעשה ברצועת עזה על מנת שיהיה שם שקט שיחזיק מעמד ותיפטר הבעיה ההומניטרית. "מצד אחד אנחנו פועלים למנוע חדירה של הכוחות שלהם לישראל שבאים לפגוע בחיילינו וביישובינו, אבל כדי שיהיה שקט צריך לפתור את הבעיה שיכולה להביא לקריסה הומניטרית", אמר ראש הממשלה.

נתניהו אמר כי המעורבות תיעשה בתיווך של מצרים ושל האו"ם והדבר הראשון שיטופל הוא החשמל. "בהמשך נראה אם אנחנו יכולים להגיע למשכורות", הוסיף ראש הממשלה. גורם מדיני בכיר ציין כי בשבוע שעבר, ישראל הייתה על סף סיכום רגיעה, אך הוא נפרם בגלל האלימות על הגדר ביום שישי האחרון.

"יומיים לפני זה הם קיבלו דלק, אבל הם באו והתנפצו על הגדר", אמר הגורם והוסיף כי צריך למצות את המגעים להרגעה. הגורם פירט בהרחבה על מאמצי ההסדרה ואמר כי "אין הסדרה מדינית עם גוף שרוצה להשמיד אותנו. ולכן אין כאן פתרון מדיני, אלא מה שיש כאן זה פתרון של הרתעהופתרון הומניטרי כדי למנוע קריסה שתתפוצץ על כולנו. היא נובעת מסיבה אחת, מסיבה ישירה – ההחלטה של אבו מאזן לקצץ את הכסף".

עוד אמר הגורם כי החלופות למצב בעזה הן כיבוש הרצועה, מתקפה צבאית "שתביא את ישראל לדיון על אותן נקודות בדיוק" או הסדרה. הגורם הסביר כי אם ישראל תכבוש את עזה, לא יהיה גורם מלבד ישראל שיהיה מוכן לקחת עליה אחריות. "לפני מבצע, יש למצות את כל האפשרויות האחרות – עם כל הלחצים ועם כל הביקורת". הגורם הוסיף כי ראש הממשלה מוכן לשלם מחיר פוליטי על עזה "מכיוון שצבר הון פוליטי והוא יכול לעשות כן".

"הנסיגה מהתחייבויות הרשות לישראל לא תיעשה במכה אחת"

ברמאללה ממשיכים לעסוק בהחלטת המועצה המרכזית של אש"ף, שהתקבלה השבוע, להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל וכן להשעות את ההכרה בה. מקורות פלסטינים שבו ואמרו לעיתון א-שרק אל-אווסט כי אפשר שהנסיגה מההתחייבויות כלפי ישראל לא ייעשו במכה אחת, אלא באופן הדרגתי ואף ייפרסו על פני משך זמן של כשנה. 


עוד נמסר כי היו דיונים על תוכנית ליישום ההחלטות שהתקבלו במועצה. מעבר לעצירת הקשרים הביטחוניים עם ישראל, ייתכן שהתוכנית תכלול גם תיקון של הסכמי פריז והחרמת מוצרים מההתנחלויות.