המנהיג הרוחני של משמרות המהפכה עלי חמינאי
צילום: אי-פי

המוסד סייע למנוע התנקשות איראנית בדנמרק

המוסד העביר לדנים מידע מקדים שאיפשר את מעצרם של אזרחים איראנים שהיו מוכנים להתנקש במנהיג המזוהה עם המורדים באיראן. לפי גורמים אירופיים, סיכול ניסיון החיסול הצביע כי משמרות המהפכה של איראן, הם שעומדים מאחורי התקרית בקופנהגן
גילי כהן ואיתמר מרגלית
31 באוקטובר 2018
12:39

המוסד הישראלי הוא שסייע לסכל את ההתנקשות במנהיג ארגון המזוהה עם המורדים באיראן על אדמת דנמרק. כך הותר היום (רביעי) לפרסום. המוסד העביר לדנים מידע מקדים שאיפשר את מעצרם של אזרחים איראנים שהיו מוכנים להתנקשות עם חומרי נפץ.

לפי גורמים אירופיים, סיכול ניסיון החיסול הצביע כי משמרות המהפכה של איראן, הם שעומדים מאחורי התקרית בקופנהגן. נמסר כי ייתכן ומדובר בתגובה של איראן לפיגוע שבוצע לפני כחודש במהלך מצעד צבאי שנערך במדינה.

איראן זימנה את שגריר דנמרק במדינה לשיחת נזיפה, בעקבות התערערות היחסים בין שתי המדינות על רקע הודעת קופנהגן על סיכול ההתנקשות של המשטר האיראני נגד מתנגדיו. בשיחת הנזיפה הזהירה איראן מהשלכות ההחלטות של דנמרק בפרשה.

המוסד הוא זה שסיכל גם את הפיגוע שתכננה איראן על אדמת צרפת בכינוס בפריז, שבו נאם גם רודי ג'וליאני. דנמרק החזירה אתמול את שגרירה מאיראן במחאה על המזימה. רשויות החוק בדנמרק עצרו אזרח נורווגי בעל רקע איראני החשוד שהיה מעורב במזימה.

על פי החשד, תכנן המודיעין האיראני להתנקש בפעיל בולט בתנועה בדלנית באיראן המשמש ראש הסניף של התנועה בדנמרק. ראש ממשלת דנמרק לארס לקה ראסמוסן התייחס לפרשה בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "זה לחלוטין לא מתקבל על הדעת שאיראן, או כל מדינה אחרת, מתכננת התנקשויות על אדמה דנית. פעולות נוספות נגד איראן ידונו באיחוד האירופי".