מטוס חיל האוויר בשמי סוריה
צילום: אי-פי

תקיפת ישראל בסוריה בחודש האחרון כוונה נגד משלוח נשק לחיזבאללה ובוצעה באור יום

לאחר שמקור ישראלי בכיר אישר את דבר התקיפה, לכאן חדשות נודע כי חיל האוויר תקף בסוריה באופן חריג ממרבית התקיפות בעבר. זאת לאחר משבר הפלת המטוס הרוסי והצבת מערכת אס-300 בסוריה
גילי כהן
31 באוקטובר 2018
12:32

תקיפת ישראל בסוריה בחודש האחרון בוצעה באופן חריג באור יום וכוונה נגד מטרות איראניות, כך נודע הבוקר (רביעי) לכאן חדשות. כפי שאישר כבר מקור בכיר בישראל מוקדם יותר השבוע, חיל האוויר תקף בשבועות האחרונות, לאחר המשבר עם מוסקווה בשל הפלת המטוס הרוסי בספטמבר, אשר הביא להצבת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת אס-300 בסוריה כבר בתחילת חודש אוקטובר.

מטרת התקיפה הייתה משלוח נשק איראני לחיזבאללה, שהוא חלק מיוזמת האיראנים לחמש את ארגון הטרור השיעי ברקטות מדויקות. עוד נודע לכאן חדשות כי התקיפה בוצעה אחרי נאום נתניהו בעצרת האו"ם, בו הזהיר מפני פעילות ישראלית במקרה של תוקפנות איראנית.

לפי נתוני מערכת הביטחון, מאז שנת 2017 תקף צה"ל לפחות 202 פעמים בשטח סוריה. חלק ניכר מתקיפות אלו בוצעו בשעות הלילה, כאשר דיווחים בכלי תקשורת בסוריה הם אלו שחשפו את הפעילות המבצעית.

התקיפה בחודש האחרון, כאמור, הייתה באור יום, לא עוררה תשומת לב מיוחדת ונותרה מתחת לרדאר. שר הביטחון אביגדור ליברמן היה זה שרמז לפעילות מבצעית של חיל האוויר בסוריה לאחר המשבר מול רוסיה, כאשר בריאיון לכאן רשת ב' בחודש שעבר אמר: "זה שלא שמעתם זה לא אומר שזה לא קרה".