דוד אזולאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"אפשר להפוך את הפוליטיקה לדבר נעים": לזכרו של השר דוד אזולאי

"ראיתי את המצוקה של התלמיד שלי זועקת מתוך הבית", "אהבתי לקרב את התלמידים שלי אליי", "בבית השתדלתי לעזור בצרכי השבת", "פוליטיקאי שעושה עבודה טובה יזכה לסיעתא דשמיא". קטעים מתוכנית אישית עם השר דוד אזולאי שהלך השבוע לעולמו. הראיון המלא ישודר הערב בשמונה בכאן מורשת
כאן מורשת
01 בנובמבר 2018
17:28

"אחרי שראיתי את המצוקה בבית של תלמיד שלי אימצתי לעצמי כלל, אם אתה לא מבקר בבית של התלמיד – אתה לא יכול להבין את הנפש שלו". את הדברים האלו אמר לפני כשנה לכאן מורשת שר הדתות דוד אזולאי שהלך השבוע לעולמו לאחר שנכנע למחלת הסרטן. לפני כשנה התראיין אזולאי לתוכנית האישית "בנעלי בית" ודיבר על שורה רחבה של נושאים, החל מפעילותו כאיש חינוך ועד לפוליטיקה. הראיון המלא ישודר הערב בשמונה בכאן מורשת.

דוד אזולאי על חינוך:

אזולאי פרט את המשנה שלו בענייני חינוך ואמר: "הייתי אותו מורה שאהב את הילדים. אהב לקרב אותם. לא פעם הייתי לוקח את הילדים אליי הביתה. הייתי הולך אליו הביתה. אם לא תגיע אליו הביתה לא תכיר את ההורים שלו לא תבין את המצוקה שלו. הייתי עושה את זה. היו לי מקרים של תלמיד, היה לו ראש מבריק מאוד, אבל ראיתי שהוא לא תמיד מרוכז בשיעור, אז אמרתי לו, אני רוצה לבקר אצלך. הוא מאוד התרגש וחשש כי לא ידע מה צפוי לו. אמרתי לו שאני בסך הכול רוצה להכיר את ההורים. הוא קיבל את זה בהבנה. הגעתי לבית של הילד, ראיתי את המצוקה הנוראה ואז הבנתי לנפשו של הילד.

"כשאנחנו אומרים 'היזהרו מבני עניים כי מהם תצא תורה', אני לא אזכיר את שמו של אותו תלמיד, שם הרגשתי את הקרבה האמתית של המורה מול התלמיד. פתאום נהיינו חברים ושותפים. ראיתי את המצוקה זועקת בתוך הבית. ראיתי הורים שרוצים לתת חינוך לילדים אך אין להם אמצעים מינימליים. אפילו פינה נורמלית שהילד יוכל לשון בה אין. מאז אימצתי לעצמי כלל. אתה יכול ללמוד את כל הפדגוגיה, אבל עד שאתה לא רואה את הסביבה הטבעית של הילד אתה לא מבין את נפשו של הילד. ומאז הבנתי כמה חשוב לבקר בבית הילד ולהכיר את ההורים".

דוד אזולאי על השבת:

על ההכנות לשבת אמר אזולאי: "פעם עוד הייתי מגיע הביתה והיה לי זמן. לא הייתי איש ציבור. השתדלתי לעזור בצרכי השבת. אני אוהב את זה. מאז שאני עוסק בענייני ציבור אחד הדברים שאני משתדל לעשות ביום שישי בבוקר זה, לפני שאני יוצא לעיסוקיי הרבים, זה עורך שולחן שבת. כבר מתחילים את אווירת השבת ביום חמישי בלילה. למרות שאני עסוק אני משתדל לערוך שולחן שבת. היו תקופות שאהבתי גם לגהץ. אשתי ויתרה לי. קיבלתי היתר ממנה. היא מוותרת לי על הגיהוץ כי היא מבינה שיש לי עיסוקים אחרים".

דוד אזולאי על פוליטיקה:

על המערכת הפוליטית אמר שר הדתות המנוח: "אתה יכול לעשות את הפוליטיקה. אפשר להפוך את הפוליטיקה לדבר נעים. אפשר לעשות את זה ביושר ונאמנות למטרה. לדעת שאתה איש ציבור. אדם שהוא שומר תורה ומצוות יש לך מחויבות גדולה יותר. כשאתה בא לרכל על מישהו או סתם להגיד דברים צריך לדעת להיות חכם ולהבחין בין הטוב או לא טוב. אני מאמין שמי שעושה שליחותו נאמנה הוא גם זוכה לסיעתא דשמיא. מפוליטיקה אפשר לעשות גם דברים טובים".