נשיאר ברזיל
צילום: אי-פי

נשיא ברזיל החדש: אעביר את השגרירות לירושלים

ימים ספורים לאחר בחירתו פרסם ז'איר בולסונרו פוסט בדף הפייסבוק שלו ובו הוא הכריז כי יקיים את הבטחת הבחירות שלו: "ישראל היא מדינה ריבונית ואנו מכבדים זאת". נתניהו: "מברך את ידידי נשיא ברזיל. זהו צעד היסטורי, נכון ומרגש"
גילי כהן ויואב זהבי
01 בנובמבר 2018
23:16

נשיא ברזיל הנכנס, ז'איר בולסונרו, הודיע הערב (חמישי) כי יעביר את שגרירות ארצו מתל אביב לירושלים.  בפוסט שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו נכתב: "כפי שהצהרתי במהלך הקמפיין, אנו מתכוונים להעביר את השגרירות הברזילאית מתל אביב לירושלים. ישראל היא מדינה ריבונית ואנו מכבדים זאת". לפני שלושה ימים נמסר מלשכתו של בולסונארו כי ביקורו הדיפלומטי השלישי יהיה בישראל, אליה יגיע לאחר שיבקר בארה"ב ובצ'ילה.

במהלך קמפיין הבחירות הבטיח בולסונארו כי במידה וייבחר, יעביר את השגרירות לירושלים וכמו כן, ישקול לסגור את הנציגות הפלסטינית בברזיליה. בולסונארו נבחר לנשיאות ברזיל בתחילת השבוע לאחר קמפיין רווי בהתבטאויות מעוררות מחלוקת בנוגע לנשים, להט"בים וילידים אמריקנים. כהונתו תחל באופן רשמי ב-1 בינואר. בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרו, כי יש סבירות גבוהה שנתניהו יגיע לטקס ההשבעה שלו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו מיהר להגיב על המהלך: "אני מברך את ידידי נשיא ברזיל הנכנס, ז'איר בולסונארו, על כוונתו להעביר את שגרירות ברזיל לירושלים. זהו צעד היסטורי, נכון ומרגש", אמר נתניהו.

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין מסר בתגובה: ״הודעה מרגשת של נשיא ברזיל, ידידי ז'איר בולסונארו, על כך שיעביר את שגרירות ברזיל לירושלים בירתנו הנצחית. כפי שכבר אמרתי, הנשיא בולסונארו ידיד נפלא של העם היהודי ומדינת ישראל. תודה רבה ברזיל״. שר הכלכלה אלי כהן, התייחס להודעה ואמר כי ״עידן חדש מתחיל ביחסיים המדיניים והכלכליים בין ישראל לבין המדינה הגדולה ביותר בדרום אמריקה. מחכים לך בירושלים״.

הודעה זו מגיעה כחודש אחרי הודעת פרגוואי, שתחזיר את השגרירות מירושלים לתל אביב. זאת לאחר שהשגרירות הועברה לבירה רק לפני כחמישה חודשים. שר החוץ של המדינה הדרום אמריקנית צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס כי ארצו רוצה להגביר את המאמצים הדיפלומטיים והאזוריים כדי להשיג שלום במזרח התיכון. 

תגובת ישראל הייתה מהירה וכמה דקות אחרי פרסום ההודעה הפרגוואית הודיע ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו על סגירת השגרירות הישראלית באסונסיון. לפני כן עוד הודיע משרד החוץ כי נתניהו הורה להחזיר לירושלים את שגריר ישראל בפרגוואי להתייעצויות.