גלעד ארדן ורוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש קבע: אין מניעה משפטית להודיע על מינוי מפכ"ל

זאת על רקע הדיווח לפיו המפכ"ל היוצא אלשיך העביר ליועץ המשפטי מידע מביך על המועמדים להחליפו. השר לביטחון פנים מחויב להודיע על החלטתו בנוגע לזהות המפכ"ל החדש עד יום שני הקרוב
תמר אלמוג
02 בנובמבר 2018
08:50

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדנבליט קבע כי אין מניעה משפטית להודיע על מינוי של מפכ"ל משטרה. זאת על רקע הפרסום לפיו המפכ"ל היוצא רוני אלשייך העביר מידע מביך ליועץ המשפטי בנוגע למועמדים להחליפו. בשל אילוצים הנוגעים לוועדה למינוי בכירים השר לבטחון פנים אמור להודיע על זהות המפכ"ל אותו בחר עד יום שני הקרוב. שלושת המועמדים הסופיים לתפקיד המפכ"ל הם ניצב יורם הלוי, ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי. 

לפי הפרסום, שלשום ואתמול הועברו חומרים נוספים מהמשטרה למשרד המשפטים, שנוגעים לפחות לשניים משלושת המועמדים. אולם בבדיקה מהירה עלה כי אין בהם מידע חדש המצדיק עיכוב המינוי וכך הודיעו אמש לשר. המידע הנוגע לשלושת המועמדים נבדק כבר בעבר, כחלק מהליך ליווי המועמדים והעלאת השמות לועדת גולדברג הבוחנת את המינויים, ועל כן הוחלט שאין הצדקה לעיכוב נוסף.

בכאן רשת ב' התייחס לדברים יושב ראש ועדת הפנים של הכנסת ח"כ יואב קיש. לדברי קיש: "בעיני זה אירוע פלילי, לא יכול להיות שמסמך מסווג כל כך של המשטרה מוצא את דרכו לתקשורת. אני מאוד הופתעתי מהפרסום הזה. אם מדובר במידע שהוא בגדר רכילות אז זה דבר שהיה צריך להיות מטופל מזמן. אם יש פה ניסיון לסכל מועמדות (לתפקיד המפכ"ל) הרי שאנחנו במקום מאוד מסוכן. אני בתפקידי כיושב ראש ועדת פנים ניסיתי לקיים ועדת חקירה בנושא בשימוש בחומרי חקירה לצורך סיכול פוליטי".

לפני כשבועיים דחתה הוועדה למינוי בכירים את בקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, להציג בפניה שלושה מועמדים לתפקיד המפכ"ל. הוועדה הודיעה לשר כי יוכל להגיש מועמד אחד בלבד לבחינתה, זאת על מכתבו של ארדן לוועדה, בו טען שיש מקום לאפשר לו לנהוג אחרת בעניין.