מנהיגי חמאס ברצועת עזה - סינוואר והנייה
צילום: אי-פי

גורם מדיני בכיר: נרקמת עסקה בעזה – דלק קטרי ומשכורות תמורת רגיעה

הגורם הדגיש שישראל לא תתפשר על הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לטרור. הגורם העריך כי בקרוב מדינות נוספות, נוסף לארה"ב וברזיל, יעבירו את השגרירויות שלהן לירושלים וכנראה שהראשונה שבהן תהיה צ'כיה
יערה שפירא
02 בנובמבר 2018
16:16

גורם מדיני בכיר אישר היום (שישי) כי נרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועת עזה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

"היו מעדיפים בישראל אילו הכסף והפיקוח היו של אבו מאזן, אבל איננו רוצים מלחמה מיותרת ומעדיפים למצות אפשרויות להגיע להסדר", אמר הגורם. עוד נאמר כי "אלה מגעים שיכולים להתפוצץ כל רגע, גם עוד יום או עוד שעה. אבל הם רצויים לנו".

הגורם המדיני הבכיר העריך כי בקרוב יעבירו מדינות נוספות את השגרירויות שלהן לירושלים, וכנראה הראשונה שבהן תהיה צ'כיה. בתוך כך, מנסים בישראל לגבש התאגדויות פנים אירופיות נוספות על מנת לסכל את מה שמוגדר בידי הגורם כ"בעיה המרכזית" - העברת כספים זרים לעמותות שונות, רובן מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, ובעקיפין גם למדינות בהן שוכנות העמותות.

הבוקר דווח בעיתון הלבנוני "אל אחבאר" שקטר תעביר 90 מיליון דולר לרצועה עד אמצע החודש. לפי הדיווח, ההנהגה בישראל הודיעה על כך בימים האחרונים לנציג קטר באזור, מוחמד אל-עמאדי. הצעד מתבצע במסגרת המאמצים לשיפור המצב ההומניטרי ברצועה והניסיון להביא לרגיעה בין ישראל לחמאס.

אתמול אמר מקור בחמאס לכאן חדשות כי הושג הסכם עקרוני להכנסת מימון קטרי לעזה לתשלום משכורות לפקידים האזרחיים, אך טרם הושג סיכום באשר למנגנון שדרכו יועבר הכסף. בד בבד אמר חבר הנהגת חמאס, חוסאם בדראן, כי הארגון מסכים לתנאי הישראלי שהאו"ם יפקח על הכסף הקטרי שייכנס לרצועה, וכי הוא לא ביקש שהכסף יעבור אליו.

ברצועת עזה 23 אלף פקידים אזרחיים של חמאס, ועוד 17 אלף פקידים צבאיים העובדים במנגנוני הביטחון של ארגון הטרור וחלק מהם פעילים בד בבד בזרוע הצבאית של חמאס. את משכורות הפקידים הצבאיים של חמאס, ארגון הטרור מוכן לממן מכספי המסים שהוא גובה ברצועת עזה.