מהומות בעזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

תמו ההפגנות בעזה, משלחת מצרית הגיעה לאחד ממוקדי החיכוך

חלק מהפלסטינים התפרעו ויידו אבנים אל עבר הגדר, אך לא התקרבו אליה. בעזה דיווחו על כ-30 נפגעים. גורם מדיני בכיר ציין היום כי נרקמת עסקה בעזה – דלק קטרי ומשכורות תמורת רגיעה
נמרוד ליכטנשטיין
02 בנובמבר 2018
17:03

כעשרת אלפים פלסטינים התכנסו היום (שישי) במוקדי החיכוך הקבועים על גדר הגבול ברצועת עזה.חלקם התפרעו ויידו אבנים אל עבר הגדר, אך שמרו על מרחק של מאות מטרים ממנה. צה"ל הגיב בירי של רימוני עשן וההפגנה הסתיימה מוקדם מהרגיל. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו שהמשלחת הביטחונית המצרית הגיעה לאזור ההפגנות בג'באליא שבצפון הרצועה. בעזה דיווחו כי כ-30 פלסטינים נפגעו.

גורם מדיני בכיר אישר מוקדם יותר כי נרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

הבוקר דווח בעיתון הלבנוני "אל אחבאר" כי קטר תעביר 90 מיליון דולר לרצועה עד אמצע החודש. לפי הדיווח, ההנהגה בישראל הודיעה על כך בימים האחרונים לנציג קטר באזור, מוחמד אל-עמאדי. הצעד מתבצע במסגרת המאמצים לשיפור המצב ההומניטרי ברצועה והניסיון להביא לרגיעה בין ישראל לחמאס.

ההפגנות שהתקיימו היום היו רגועות מאוד ביחס לשבועות האחרונים. בשבוע שעבר התקיימה הפגנה אלימה ומשרד הבריאות ברצועה דיווח על ארבעה הרוגים ועל כ-170 פצועים בעימותים עם צה"ל. כ-15 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך הגבול, חלקם ניסו לבצע פיגועים וחלקם אף הצליחו לחתוך את הגדר. מקורות בעזה דיווחו שצה"ל תקף עמדה של אחד מארגוני הטרור ממזרח למחנה אל-בורייג'. 

אתמול אמר מקור בחמאס לכאן חדשות כי הושג הסכם עקרוני להכנסת מימון קטרי לעזה לתשלום משכורות לפקידים האזרחיים, אך טרם הושג סיכום באשר למנגנון שדרכו יועבר הכסף. בד בבד אמר חבר הנהגת חמאס, חוסאם בדראן, כי הארגון מסכים לתנאי הישראלי שהאו"ם יפקח על הכסף הקטרי שייכנס לרצועה, וכי הוא לא ביקש שהכסף יעבור אליו.