הנשיא טראמפ הטיל מחדש את הסנקציות על איראן
צילום: אי-פי

ארצות הברית הודיעה: "נטיל סנקציות חדשות נגד איראן בתוך ימים"

בכירי ממשלו של דונלד טראמפ הכריזו על הטלת עיצומים חדשים על הרפובליקה האסלאמית, כולל ניתוק ממערכת הסליקה הפיננסית הבינלאומית (SWIFT). איראן: אנחנו לא מודאגים, נצליח להסתדר
מיכל רשף ואיתמר מרגלית
02 בנובמבר 2018
17:05

אנשיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמרו היום (שישי) בתדריך טלפוני לעיתונאים כי בשבוע הבא יוטלו כל העיצומים נגד איראן, שנקבעו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים. לשאלה על יחס מדינות אירופה לעיצומים הקרובים של ארצות הברית, השיב שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי הממשל יעבוד באופן צמוד עם האירופאים. הנשיא פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונה ברוח הסדרה "משחקי הכס" וכתב - "העיצומים מגיעים".


לדברי פופמאו, הכלכלה האיראנית מרגישה כבר כעת את השפעות העיצומים. שר החוץ ציין שיש עזיבה של חברות אירופאיות שעושות עסקים עם איראן, כיוון שהן מבינות את הסיכון שבהמשך עסקים איתה. גורמים עיראקיים וטורקיים אישרו כי מדינותיהם יהיו מאלה שטראמפ אישר להחריג לתקופה מסוימת, והן יוכלו לרכוש נפט מאיראן.

במקביל, שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין הזהיר שמערכת הסליקה הפינננסית הבינלאומית SWIFT עלולה להיפגע מעיצומים אמריקניים, אם תספק שירותים פיננסייים למוסדות איראנים שכלולים ב"רשימות השחורות" של וושינגטון. "יעצנו ל-SWIFT שעליה לנתק את קשריה עם כל מוסד פיננסי איראני" אמר מנוצ'ין בתדריך הטלפוני. מנגד, דובר משרד החוץ האיראני הכריז כי ארצו לא מודאגת מחידוש הסנקציות האמריקניות ואיראן תצליח לנהל את הכלכלה שלה גם תחתיהן.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני הוציאה הודעה משותפת לה ולשרי החוץ והאוצר של צרפת, גרמניה ובריטניה. "אנו מצרים מאד על הטלה מחודשת של סנקציות אמריקניות על איראן כמו גם את החלטת ארצות הברית לעזוב את הסכם הגרעין האיראני", כתבה מוגריני.