מחאה באיראן נגד ארה"ב
צילום: אי-פי

טראמפ על הסנקציות: "איראן תקבל מכה חזקה"

האירופאים הצהירו - "נגן על השחקנים האירופאים שפתחו בחילופי סחר לגיטימיים עם איראן". יוחזרו הסנקציות שבוטלו בעת החתימה על הסכם הגרעין ב-2015. שמונה מדינות, בהן טורקיה, יפן ועיראק, יוחרגו באופן זמני
גדעון קוץ ואיתמר מרגלית
02 בנובמבר 2018
22:40

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום (שישי) לעיצומים ששוב יוטלו על איראן ואמר כי "טהראן צפויה לקבל מכה חזקה". שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, יחד עם שרי החוץ והאוצר של צרפת, בריטניה וגרמניה, הצהירה כי בכוונת האירופאים "להגן על השחקנים האירופאים שפתחו בחילופי סחר לגיטימיים עם איראן".


ארצות הברית תחזיר את הסנקציות שבוטלו בעת החתימה על הסכם הגרעין בשנת 2015. הסנקציות יתמקדו בשוק הנפט עם 700 ישויות שיתוספו לרשימה השחורה של משרד האוצר האמריקני. שמונה מדינות, בהן טורקיה, יפן ועיראק, יוחרגו באופן זמני ויוכלו לסחור עם האיראנים למרות הסנקציות.

חבר פרלמנט איראני מחמוד סאדגי אמר בתגובה להטלת העיצומים כי אלה יאחדו עוד יותר את האומה האיראנית. "האיראנים נעשים מאוחדים יותר כאשר איראן ניצבת בפני איומים חיצוניים, ניאבק נגד הטקטיקות הבריוניות של טראמפ", אמר חבר הפרלמנט.


שר החוץ של ארצות הברית מייק פופמאו הדגיש היום כי הכלכלה האיראנית מרגישה כבר כעת את השפעות העיצומים. שר החוץ ציין שיש עזיבה של חברות אירופאיות שעושות עסקים עם איראן, כיוון שהן מבינות את הסיכון שבהמשך עסקים איתה. 

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין הזהיר שמערכת הסליקה הפינננסית הבינלאומית SWIFT עלולה להיפגע מעיצומים אמריקניים, אם תספק שירותים פיננסייים למוסדות איראנים שכלולים ב"רשימות השחורות" של וושינגטון. "יעצנו ל-SWIFT שעליה לנתק את קשריה עם כל מוסד פיננסי איראני" אמר מנוצ'ין בתדריך הטלפוני. מנגד, דובר משרד החוץ האיראני הכריז כי ארצו לא מודאגת מחידוש הסנקציות האמריקניות ואיראן תצליח לנהל את הכלכלה שלה גם תחתיהן.