ארדואן ומוחמד בן סלמן
צילום: אי-פי

ארדואן: "רצח חאשוקג'י הוזמן על ידי בכירי הממשל הסעודי"

בטור לעיתון "וושינגטון פוסט", כתב נשיא טורקיה כי הוא אינו מאמין שהמלך סלמן מעורב ברצח, אך לא פטר מאשמה את יורש העצר מוחמד בן סלמן. "בריאד עדיין מסרבים לענות לשאלות", האשים ארדואן
סוכנויות הידיעות
03 בנובמבר 2018
08:38

"רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י תוכנן מראש והוזמן על ידי בכירי הממשל בסעודיה", כך כתב הלילה (שבת) נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בטור לעיתון האמריקני "וושינגטון פוסט". לצד זאת, הנשיא הטורקי דאג לציין כי "לא האמין בשום שלב" שהמלך סלמן מעורב ויש להאשימו ברצח.

באופן בולט, יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן לא הוזכר על ידי ארדואן, כמי שאין להאשימו ברצח. "בחודש האחרון", כתב נשיא טורקיה לעיתון בו הועסק העיתונאי שנרצח, "עשינו מאמצים כבירים על מנת לשפוך אור אל הצדיים השונים של המקרה הזה. בזכות מאמצינו, העולם נחשף לכך שחאשוקג'י נרצח בדם קר על ידי יחידת מתנקשים, והוכח כי הרצח שלו תוכנן מראש".

עוד כתב ארדואן: "אנחנו יודעים הרוצחים נמצאים בין 18 החשודים שכבר נעצרו בסעודיה". נשיא טורקיה האשים את הרשויות בריאד בכך שהן מסרבות לספק תשובות לשאלות שונות בנושא, כמו מקום הימצאותה של גופת חאשוקג'י.

בשבוע שעבר הודתה סעודיה רשמית כי רציחתו של ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה באיסטנבול היא מעשה "שתוכנן מראש". כך הודיע תובע בריאד הממונה על הפרשה. זאת בניגוד לעמדה שהציגו עד כה השלטונות הסעודים לפיה העיתונאי נהרג כתוצאה מקטטה שפרצה בינו לבין אנשים ששהו בקונסוליה באיסטנבול. כעת מסר התובע בריאד כי: "תוצאות החקירה הטורקית – סעודית מעלות כי מדובר במעשה שתוכנן מראש". החקירה הסעודית בנושא נמשכת.

בהתייחסו לאירועים, אמר יורש העצר בן סלמן כי "התקרית שאירעה עם חאשוקג'י כואבת מאוד - זהו מעשה מכוער שאין לו הצדקה כלל". הנסיך הסעודי הוסיף: "אנחנו יודעים שרבים מנסים לנצל את הסיטואציה הכואבת הזו כדי לעשות קרע בין הממלכה הסעודית לטורקיה. לאנשים אלו אני רוצה להעביר מסר מבמה זו: אתם לא תצליחו לעשות זאת כל עוד שישנו מלך שנקרא סלמן בן עבד אלעזיז, יורש עצר שנקרא מוחמד בן סלמן, ונשיא שנקרא ארדואן. הקרע הזה לא יקרה ואנחנו עוד נוכיח לעולם כי שתי הממשלות נמצאות בשיתוף פעולה כדי להעניש את האשמים. האמת בסוף תצא לאור".

ברשת CNN דווח בשבוע שעבר כי מקור המקורב למשפחת חאשוקג'י טוען שבנו של העיתונאי הסעודי המנוח, סלאח ח'אשוקג'י, עזב את סעודיה. בדיווח נאמר שלסלאח, בנו הבכור של חאשוקג'י, יש אזרחות אמריקנית וסעודית ושהשלטונות בסעודיה החרימו את דרכונו בחודשים האחרונים כדי שלא יוכל לצאת מהממלכה. יש לציין שרק יומיים לפני הדיווח, סלאח נפגש בארמון של בית המלוכה עם מלך סעודיה ויורש העצר הסעודי, שניחמו אותו על מות אביו.