הפגנות בעזה
צילום: עבאד ראחים חאטיב, פלאש 90

מקורות פלסטינים לכאן חדשות: המצרים אופטימיים באשר להשגת הסדר בעזה בקרוב

המשלחת המצרית בעזה ביקשה מחאמס לרסן את ההפגנות גם בשבוע הבא, כדי לקדם את ההסדרה. היום ייפגש אבו מאזן עם א-סיסי וידון עמו על נושא תשלום המשכורות לפקידים בעזה
גל ברגר
03 בנובמבר 2018
10:33

מקורות פלסטינים אמרו אמש (שישי) לכאן חדשות כי המצרים אופטימיים באשר לסיכויים להשיג הסדר בעזה ולהשיב את השקט לדרום כבר בזמן הקרוב. לאחר ההפגנות המרוסנות באופן יחסי אתמול, על רקע המגעים בין הצדדים להסדרה, מצרים ביקשה מחמאס לשמור על ריסון בגבול עם ישראל גם למשך השבוע הבא, לרבות ההפגנות המתוכננות ליום שישי הבא, והיא פועלת להביא גם לביטול ההפגנה השבועית הנערכת בימי שני בצפון רצועת עזה מול חוף זיקים. אם ההסכם יקרום עור וגידים, ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל צפוי לבקר באזור. 

סוגיית המשכורות לפקידים האזרחיים של חמאס ברצועת עזה צפויה לעלות היום לדיון בפגישת נשיא מצרים א-סיסי עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בשרם א-שייח', בשולי כינוס פורום הצעירים העולמי. המשלחת המצרית השוהה בעזה הבהירה כי נושא זה אינו קשור אליה במישרין והוא עומד ותלוי בין ישראל, קטר והאו"ם, אך הביעה אופטימיות כי יבוא על פתרונו.

בכיר פלסטיני גילה בשיחה עם כאן חדשות סקפטיות באשר לאפשרות שאבו מאזן ייתן "אור ירוק" להעברת הכספים מקטר עבור תשלום המשכורות לחמאס, בטרם יקבל התחייבות מנשיא מצרים שחמאס רציני בכוונתו להתקדם בסוגיית הפיוס הפלסטיני. לדבריו, אבו מאזן צפוי לעמוד בפגישתו היום עם א-סיסי על כך שחמאס יאפשר לממשלת ראמי חמדאללה לעבוד ברצועה כבר בשלב ראשון, ויעביר לידי הרשות את מנגנון גביית המסים בעזה.

משלחת המודיעין המצרית, ובראשה מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי אחמד עבד אל-חאלק, צפויה לעזוב היום את שטח הרצועה. היא המשיך לישראל או לרמאללה, ותשוב לרצועה מחר להמשך הפגישות עם הנהגת חמאס ונציגי הארגונים הפלסטיניים האחרים.

על פי מקורות בעזה המשלחת המצרית עמדה אתמול בקשר ישיר עם הצד הישראלי בזמן הפגנות הגדר לאורך גבול הרצועה, כדי לוודא שהירי מכיוונה של ישראל לעבר המפגינים מרוסן אף הוא. המשלחת סיירה אתמול באזור ההפגנות כדי לוודא שחמאס שומר על ריסון ומקפיד על מרחק בין המפגינים לגדר. המשלחת המצרית גם שיבחה את הנהגת חמאס על "המשמעת הגבוהה שנקטו המפגינים בהפגנות הגדר לאורך גבול הרצועה".

גורם מדיני בכיר אישר אתמול כי נרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. העיתון הלבנוני אל-אחבאר מדווח היום כי לאחר שמצרים תפעל לייצב את המצב בעזה, היא תפעל גם לחידוש המגעים לעסקת חילופי שבויים, ולהשגת הפסקת אש למשך שלוש שנים בחסות בין-לאומית. בתמורה לריסון ההפגנות כעת, המצרים יפעלו להסרת 70% מהמצור על עזה, כך לפי הדיווח.