עלי חמינאי
צילום: אי-פי

חמינאי: "טראמפ כושל בניסיונו לשלוט באיראן"

את הדברים אמר מנהיגה של איראן על רקע הסנקציות האמריקניות נגד טהראן, שצפויות להתחדש. בנוסף, איראן חנכה קו ייצור של מטוס קרב חדש. טראמפ אמר על הסנקציות: "טהראן צפויה לקבל מכה חזקה". לאחר סיכול ההתנקשות על אדמת דנמרק, האיראנים אמרו לדנים: ישראל מנסה לפגוע ביחסינו
איתמר מרגלית וערן זינגר
03 בנובמבר 2018
13:43

המנהיג העליון עלי חמינאי תקף היום (שבת) את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, זאת על רקע הסנקציות האמריקניות שיוטלו שוב על טהראן בעוד יומיים. חמינאי אמר כי "טראמפ כשל בניסיונו לשלוט באיראן, והוא פועל באופן מביש".


הסנקציות, שבוטלו ב-2015 בעת החתימה על הסכם הגרעין וכעת חוזרות, יתמקדו בשוק הנפט עם 700 ישויות שיתווספו לרשימה השחורה של משרד האוצר האמריקני. שמונה מדינות, בהן טורקיה, יפן ועיראק, יוחרגו באופן זמני ויוכלו לסחור עם האיראנים למרות הסנקציות.

בנוסף לדברי חמינאי, בטהראן הכריזו על חנוכת קו ייצור של מטוס קרב חדש - "כוות'ר". דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, אמר כי "וושינגטון הכריזה מלחמה פסיכולוגית על איראן". קאסמי הוסיף כי ארצות הברית כשלה עד כה בלחץ שהפעילה על מוסדות כלכליים ובנקים בין-לאומיים, כשניסתה להניא אותם מלסחור עם איראן.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, יחד עם שרי החוץ והאוצר של צרפת, בריטניה וגרמניה, הצהירה כי בכוונת האירופאים "להגן על השחקנים האירופאים שפתחו בחילופי סחר לגיטימיים עם איראן".


אתמול אמר נשיא ארצות הברית כי "טהראן צפויה לקבל מכה חזקה". בנוסף, טראמפ עורר גל תגובות ברשת כאשר הודיע בעמוד הטוויטר שלו על הטלת הסנקציות ברוח סדרת הטלוויזיה "משחקי הכס", וכתב: "הסנקציות מגיעות". בתגובה, בטוויטר התפרסמה, כביכול על ידי האיראנים, תמונה של מפקד כוח קודס  קאסם סולימאני ובה נכתב: "אעמוד נגדך", גם כן ברוח הסדרה הפופולרית. רשת HBO, המפיקה את הסדרה, צייצה בתגובה לציוץ של טראמפ: "איך אומרים בדות'ראקית שימוש לא ראוי בסמל מסחרי?".

איראן לדנמרק: ישראל מנסה לפגוע ביחסינו

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף שוחח עם מקבילו הדני ואמר לו כי ישראל עושה מאמצים לחבל בקשרים בין איראן לאירופה, ולהכשיל את המאמצים האירופים לשמור על הסכם הגרעין. זאת בעקבות סיכול ההתנקשות בפעיל אופוזיציה איראני על אדמת דנמרק, שבו סייע המוסד כפי שפורסם השבוע.

ערוץ "אל-מיאדין" דיווח כי השר האיראני אמר למקבילו הדני כי טהראן מוכנה לשתף פעולה בחקירה בעניין הפרסומים, כי המשטר תכנן את ההתנקשות. לצד זאת, זריף ציין בשיחה את הפיגוע באהוואז שבאיראן, בו נהרגו 29 בני אדם, והאשים כי בכירים דנים תמכו במבצעי הפיגוע, והדגיש כי הדבר אינו מתקבל על הדעת.

השבוע איראן זימנה את שגריר דנמרק במדינה לשיחת נזיפה, בעקבות התערערות היחסים בין שתי המדינות על רקע הודעת קופנהגן על סיכול ההתנקשות של המשטר האיראני נגד מתנגדיו. בשיחת הנזיפה הזהירה איראן מהשלכות ההחלטות של דנמרק בפרשה.