א-סיסי ואבו מאזן
צילום: אי-פי

נשיא מצרים נפגש עם אבו מאזן: המגעים להסדרה עם ישראל - לא חלק מהסכם כולל

בכיר פלסטיני שנכח בפגישה: א-סיסי אמר ליו"ר הרשות שמצרים מעוניינת להשיב את השקט, ולמנוע מלחמה חדשה ועוד שפיכות דמים בעזה
עמרי חיים
03 בנובמבר 2018
16:00

נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, נפגש היום (שבת) בשארם א-שייח' עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, על רקע המגעים להשגת הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס בעזה. בהודעת הסיכום הרשמית שפורסמה לאחר מכן נאמר כי הצדדים דנו בהתפתחויות במזרח התיכון ובזירה הפלסטינית, וכי אבו מאזן הודה למאמצי מצרים ואמר כי חשוב שהתיאום בין הצדדים יימשך.

חבר הנהגת הפתח עזאם אל אחמד, שהשתתף בפגישה, ציין כי א-סיסי אמר ליו"ר הרשות הפלסטינית שמצרים מעוניינת להשיב את השקט ולמנוע מלחמה חדשה ועוד שפיכות דמים בעזה. הוא הבהיר כי אין מדובר בהסכם רגיעה כולל, שהנו בסמכותה של ההנהגה הפלסטינית ובראשה אבו מאזן.

בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית הוסיף אל אחמד כי א-סיסי ואבו מאזן הסכימו כי על פתח וחמאס ליישם את הסכם הפיוס שנחתם ביניהם בחסות מצרית בשנה שעברה, ובמסגרתו להעביר לידי הממשלה הפלסטינית ברמאללה את הטיפול בענייניה של רצועת עזה. אל אחמד הבהיר כי זהו השלב הראשון במתווה מדורג עד להשגת שותפות מלאה והקמת ממשלת אחדות בין הצדדים שתסיים את הפילוג ביניהם.

הבוקר דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבאר כי לאחר שתפעל מצרים להשיב את השקט לדרום, היא תפעל גם לחדש את המגעים לעסקה חדשה לחילופי שבויים ולהשגת הפסקת אש למשך שלוש שנים בחסות בינלאומית. במסגרת זו יתבצעו מיזמים גדולים ברצועה, שיספקו תעסוקה לכ-30 אלף פלסטינים בעזה. על פי הדיווח, שאין לו אישור ממקור אחר, מצרים חותרת בשלב זה לכך שהפגנות הגדר יישארו מרוסנות עד סוף השנה. בתמורה היא תפעל להקלה של ממש במצור על עזה: פתרון מצוקת המשכורות בעזה, הכנסת 5,000 פועלים מעזה לישראל והרחבת מרחב הדיג ל-14 מייל ימי.

מקורות פלסטינים אמרו אמש לכאן חדשות כי המצרים אופטימים באשר לסיכויים להשיג הסדרה בעזה ולהשיב את השקט לדרום כבר בזמן הקרוב. לאחר ההפגנות המרוסנות יחסית אתמול בעזה, מצרים ביקשה מחמאס לשמור על ריסון בגבול עם ישראל גם למשך השבוע הבא, לרבות ההפגנות המתוכננות ליום שישי הבא, והיא פועלת להביא גם לביטול ההפגנה השבועית הנערכת בימי שני בצפון רצועת עזה מול חוף זיקים. אם ההסכם יקרום עור וגידים, ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל צפוי לבקר באזור. 

אתמול אישר גורם מדיני בכיר כי נרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועת עזה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ אבו מאזן.

"היו מעדיפים בישראל אילו הכסף והפיקוח היו של אבו מאזן, אבל איננו רוצים מלחמה מיותרת ומעדיפים למצות אפשרויות להגיע להסדר", אמר הגורם. עוד נאמר כי "אלה מגעים שיכולים להתפוצץ כל רגע, גם עוד יום או עוד שעה. אבל הם רצויים לנו".