הורי גולדין: "הרמטכ"ל אמר שאם הממשלה תרצה - אפשר להחזיר תוך שבוע"

משפחת החלל שגופתו מוחזקת בידי חמאס טענה כי בפגישה בניהם, איזנקוט טען שיש לעצור את כל הפרויקטים ההומניטאריים. דובר צה"ל הגיב להודעה: "המשפטים שהוצאו מהפגישה הינם חלקיים ביותר"
איציק זוארץ ומשה שטיינמץ
03 בנובמבר 2018
20:15

הוריו של חלל צה"ל סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת ברצועת עזה, אומרים כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט ציין בפניהם אתמול (שישי) כי אפשר להחזיר הבנים בתוך שבוע – אם המערכת הפוליטית תרצה בכך. "מהפגישה הקשה הסקנו כי ראש הממשלה לא רוצה להשיב את החיילים לישראל", אמרו. "בפעם השלישית ראש הממשלה שוב שיחק ברגשות המשפחות והונה אותנו". בעקבות ההודעה הוציא דובר צה"ל הודעה מטעמו וטען: " המשפטים שהוצאו מהפגישה הינם חלקיים ביותר ואינם מיצגים את הדברים שנאמרו בפגישה".

לדברי הורי החייל, הרמטכ"ל אמר להם כי יש לעצור את כל הפרויקטים מול עזה עד להשבת החיילים והאזרחים, פרט להכנסת מים, מזון, ביוב ותרופות. "נתניהו מסכים לשלם משכורות למנגנון הטרור של החמאס לפני שהוא דורש את השבת החיילים חזרה לישראל. אנחנו מבקשים מעם ישראל לדרוש מראש הממשלה ושר הביטחון לעמוד בהתייחסות שנתנו שלא תהיה הסדרה בלי החיילים".

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "המשפטים שהוצאו מהפגישה הינם חלקיים ביותר ואינם מיצגים את הדברים שנאמרו בפגישה. במהלך הפגישה הציג הרמטכ״ל את עמדת צה״ל כפי שבאה לידי ביטוי באופן קבוע בפני הדרג המדיני בשיחות סגורות ואשר לא השתנתה בשנים האחרונות. צה״ל פועל ללא לאות להשיב את השבויים והנעדרים לישראל וימשיך לעשות זאת".

דברי משפחת גולדין נאמרים על רקע הדיווחים על התקדמות במגעים להסדרה בין ישראל לחמאס. מקורות פלסטינים אמרו אמש לכאן חדשות כי המצרים אופטימים באשר לסיכויים להשיג הסדר בעזה ולהשיב את השקט לדרום כבר בזמן הקרוב. בחמאס הבהירו כמה פעמים בתקופה האחרונה כי החזרת הישראלים המוחזקים ברצועה אינה קשורה למשא ומתן להשגת רגיעה.

לאחר ההפגנות המרוסנות באופן יחסי אתמול, על רקע המגעים בין הצדדים להסדרה, מצרים ביקשה מחמאס לשמור על ריסון בגבול עם ישראל גם למשך השבוע הבא, לרבות ההפגנות המתוכננות ליום שישי הבא, והיא פועלת להביא גם לביטול ההפגנה השבועית הנערכת בימי שני בצפון רצועת עזה מול חוף זיקים. אם ההסכם יקרום עור וגידים, ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל צפוי לבקר באזור. היום נפגשו נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ודנו בהתפתחויות באזור.