מהומות בעזה, ארכיון
צילום: AP Photo/Adel Hana

פרסום ראשון: מצרים הודיעה לרשות הפלסטינית כי היא מתנגדת לכניסת כסף קטרי לרצועה

מקור ברשות הפלסטינית מסר לכאן חדשות כי טרם הושגה פריצת דרך בשיחות לקראת הסדרה בעזה. חבר הנהגת הפתח עזאם אל אחמד: הנשיא א-סיסי אמר שהוא מעוניין למנוע מלחמה. מנגד באתר "אלקודס" פורסם כי המצרים לא מתנגדים להעברת הכסף
גל ברגר
04 בנובמבר 2018
07:38
עודכן ב 14:27

מאמצי ההסדרה – פרסום ראשון: מצרים הודיעה לרשות הפלסטינית כי היא מתנגדת בחריפות לכניסת כסף קטרי לרצועת עזה לטובת תשלום משכורות אנשי חמאס ברצועה. כך עולה מתוך השיחות שהתקיימו אתמול (שבת) בין נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בשארם א-שייח'.


גם אבו מאזן מתנגד להזרמת כספים מקטר לרצועה לטובת תשלום המשכורות לאנשי חמאס. מקור ברשות הפלסטינית מסר לכאן חדשות כי חמאס טרם הסכים לתנאי של אבו מאזן בעניין הפיוס הפנים-פלסטיני ולא הושגה פריצת דרך במישור זה. המקור הוסיף כי ברמאללה ימתינו לראות אם מצרים תצליח בלחציה על חמאס בעניין זה בשבוע הקרוב.

לדברי גורמים פלסטינים, מצרים שוקלת להפשיר כספים שתפסה בעבר מבכירי חמאס במסוף רפיח בעת שניסו להבריח אותם לעזה בדרך לא חוקית. מדובר בכמה מיליוני דולרים ולא ברור אם הכסף יועבר לעזה כפיצוי על חסימת נתיב הכסף הקטרי.

מנגד, אתר האינטרנט של העיתון "אלקודס" מדווח מפי מקורות פלסטינים שמצרים אינה מתנגדת להכנסת הכסף הקטרי לרצועת עזה. לפי המקור מצרים סבורה שמדובר בצעד חשוב כדי לשמור על היציבות והשקט ולפעול לריסון המצב הביטחוני בעזה. 

לדבריהם, בכירי המודיעין המצרי אמרו להנהגת חמאס ולפלגים האחרים בפגישותיהם האחרונות כי הם אינם מתנגדים לצעד זה: "מצרים לא מנעה זאת בעבר ואפשרה את הכנסת הכסף הקטרי לעזה גם אחרי צוק איתן לטובת תשלום המשכורות". 

אתמול ציין חבר הנהגת הפתח עזאם אל אחמד, שהשתתף בפגישה בין אבו מאזן לא-סיסי, כי הנשיא המצרי אמר ליו"ר הרשות הפלסטינית שמצרים מעוניינת להשיב את השקט ולמנוע מלחמה חדשה ועוד שפיכות דמים בעזה. הוא הבהיר כי אין מדובר בהסכם רגיעה כולל, שהנו בסמכותה של ההנהגה הפלסטינית ובראשה אבו מאזן.

בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית הוסיף אל אחמד כי א-סיסי ואבו מאזן הסכימו כי על פתח וחמאס ליישם את הסכם הפיוס שנחתם ביניהם בחסות מצרית בשנה שעברה, ובמסגרתו להעביר לידי הממשלה הפלסטינית ברמאללה את הטיפול בענייניה של רצועת עזה. אל אחמד הבהיר כי זהו השלב הראשון במתווה מדורג עד להשגת שותפות מלאה והקמת ממשלת אחדות בין הצדדים שתסיים את הפילוג ביניהם.


ביום שישי אישר גורם מדיני בכיר שנרקמת עסקה בתיווך של מצרים, הכוללת רגיעה ברצועת עזה בתמורה לדלק קטרי ומשכורות לפקידים של חמאס. הגורם הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני הפיקוח כדי לוודא שהכסף לא יגיע לפעילויות של טרור.

על פי המתווה, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב השני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ אבו מאזן.