הכרזה שפרסם טראמפ בחשבון הטוויטר שלו
צילום: Donald J. Trump Twitter account via AP

הערכה: הניסיונות האירופיים לפצות את איראן על הסנקציות האמריקניות נועדו לכישלון

גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי העיצומים שיוטלו על הרפובליקה האסלאמית יביאו למצור כלכלי קשה על המדינה. באגף המודיעין ובמוסד מעריכים כי פעולות הריכוך מצד אירופה לא ישנו את המומנטום האמריקני בנושא
גילי כהן
04 בנובמבר 2018
08:39

קהילת המודיעין הישראלית מעריכה: הניסיונות האירופיים למנגנוני פיצוי לאיראן על הסנקציות האמריקניות נועדו לכישלון. רוסיה, האיחוד, ומדינות נוספות באירופה מעורבות בכך, אבל הערכת גופי המודיעין בישראל, גם באגף המודיעין וגם במוסד, גורסת כי פעולות אלו לא ישנו את המומנטום לצעדים הבאים מוושינגטון.


גורם ישראלי בכיר אומר לכאן חדשות כי העיצומים על איראן יביאו למצור כלכלי קשה ביותר במדינה.

מבחינת ההצהרות היוצאות מארה"ב, מטרת הסנקציות היא להביא את איראן חזרה למושא ומתן שיכלול נושאים שבהם לא עסק הסכם הגרעין – הפעילות שלה באזור, פרויקט הטילים האיראני ועוד.

בישראל ובארה"ב מביעים אופטימיות יחסית לגבי אפשרות זו, אך עם זאת, יש לציין כי העיצומים שהביאו את איראן לשולחן המו"מ ולמגעים על הסכם הגרעין היו כאלו שכללו לא רק את ארה"ב – אלא מדינות נוספות וזכו לתמיכה בינלאומית רחבה – בניגוד למתרחש כעת.


בסוף השבוע שעבר התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לעיצומים שיוטלו על איראן ואמר כי "טהראן צפויה לקבל מכה חזקה". שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, יחד עם שרי החוץ והאוצר של צרפת, בריטניה וגרמניה, הצהירה כי בכוונת האירופאים "להגן על השחקנים האירופאים שפתחו בחילופי סחר לגיטימיים עם איראן".

ארצות הברית תחזיר את הסנקציות שבוטלו בעת החתימה על הסכם הגרעין בשנת 2015. הסנקציות יתמקדו בשוק הנפט עם 700 ישויות שיתוספו לרשימה השחורה של משרד האוצר האמריקני. שמונה מדינות, בהן טורקיה, יפן ועיראק, יוחרגו באופן זמני ויוכלו לסחור עם האיראנים למרות הסנקציות.