השר צחי הנגבי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הנגבי: "לא הייתה הסתה לפני רצח רבין"

השר מהליכוד התייחס בכאן רשת ב' לקריאות נגדו בעצרת לזכר ראש הממשלה שנרצח: "האירוע היה חשוב לי כדי לסכל את הרצון הביריוני להשתיק אותי". הוא קבע כי ההתרחשויות לפני הרצח לא היו הסתה: "היו חריגות, אבל ניהלנו מאבק פוליטי לגיטימי". לבני: "נגד הקריאות, אבל אין לי כוונה להסתיר מחלוקות"
קלמן-ליברמן
04 בנובמבר 2018
09:16

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, הגיב היום (ראשון) בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' לקריאות שהושמעו נגדו בזמן שנאם בעצרת לזכר יצחק רבין בתל אביב וכינה אותן "פתטיות". הנגבי אמר כי היה לו חשוב להגיע לעצרת – "גם כדי להשתתף באירוע, וגם כדי לסכל את הרצון הביריוני להשתיק אותי כנציג מחנה הימין".

"אנשים מהללים מבוקר עד ערב את הרצון להתפייס עם אויבינו, גם האכזריים שבהם, אבל לא יודעים להתפייס ולהקשיב לאחים שלהם", תקף הנגבי. לטענתו, היה ידוע מראש על הכוונה של המשתתפים בעצרת להפריע לנאומו: "ראינו את השיח לאחרונה ברשתות החברתיות של השמאל. היה ברור שתהיה שם הפגנה כמו זו שראינו".

האזינו לריאיון עם הנגבי בקלמן-ליברמן

בהמשך, הצהיר הנגבי כי לא הייתה הסתה במחאה נגד הסכמי אוסלו שקדמה לרצח ראש הממשלה לשעבר. "היה שם מאבק פוליטי לגיטימי, חשוב וצודק", הסביר השר מהליכוד. "הייתי עם ראש הממשלה נתניהו בעצרות וארגנתי בעצמי רבות מהן. כשהקהל איבד שליטה, כמו שקרה אתמול, וכשקראו 'רבין בוגד' – הוא שמע את המנהיג שלו עומד מולו ואומר שרבין לא בוגד, אלא טועה. כשראש הממשלה שמע את הקריאות הוא תמיד פעל להסות את הקהל".

"יגאל עמיר לא נזקק לשום הסתה. הייתה לו משנה סדורה והשקפת עולם קנאית", המשיך הנגבי. "הוא האמין שמוטלת על כתפיו האחריות לשנות את ההיסטוריה באמצעות אלימות. בניגוד לכמה אנשים נאיבים במחנה שלי, הוא לא אמר שהרצח לא היה פוליטי. הוא הבהיר שזה נועד לשנות את המסלול הפוליטי של המדינה, כך שהוא לא נזקק לשום הפגנה או עצרת. אני לא מקבל את התזה שחצי מהעם רצח את רבין". השר הצהיר כי ישמח להגיע לעצרת גם בשנה הבאה.

לבני: "מניחה שאתקבל באותו אופן בעצרת של מפלגה אחרת"

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), התייחסה לאירועי העצרת אמש. בריאיון לליאת רגב בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', יצאה לבני נגד הקריאות לעבר הנגבי – אך קראה לשמור על פרופורציות. "צריך לזכור שאתמול ציינו 23 שנים לרצח של אדם שדיבר בכיכר. לא הפרעות, לא זמבורות, רצח. אני מניחה שאם מחר אלך לעצרת פוליטית של מפלגה אחרת, אתקבל באותו האופן עמו הנגבי".

האזינו לריאיון עם לבני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'

"התנגדתי לקריאות וחשבתי שנכון שכל אחד יוכל לדבר בעצרת הזו", הבהירה לבני. "רבין נרצח רצח פוליטי. הניסיון לשוות לאירוע הזה איזה אירוע שהוא לא פוליטי, זה פשוט לא נכון. העצרת אתמול הייתה אירוע פוליטי על-מפלגתי, עם דוברים ממפלגות שונות. היום הזה יכול לסמל לאנשים שונים דברים שונים. יש מחנה שאיבד לא רק מנהיג, אלא חש שגם הדרך – דרך השלום – נחסמה באותו היום".

"ההסתה כאן. לבוא ולומר שמה שקרה לפני 23 שנים היה אירוע היסטורי, ושצריך להתעלם ממה שקורה עכשיו – זה לא מקובל עליי. שכשראש ממשלה תוקף את ארגוני השלום, אומר שהשמאל מביא את דאעש לירושלים וקורא לי סכנה למדינת ישראל, מחובתי לעמוד על הבמה ביום הזה ולומר את הדברים". לבני הוסיפה: "אין לי שום כוונה להסתיר מחלוקות. יש כאן מאבק על העתיד של המדינה, ואם יגידו לי לסתום את הפה לצורך אחדות, לא אעשה את זה – אבל בהחלט אאפשר גם לאחרים להביע את עמדתם".