מעבר רפיח
צילום: אי-פי

מקור פלסטיני: אבו מאזן לא ינקוט עוד סנקציות נגד חמאס

הגורם אמר לכאן חדשות כי יו"ר הרשות נותן למצרים זמן כדי לאפשר למאמצי ההסדרה בעזה להבשיל. אבו מאזן דורש שחמאס ימסור את סמכויות המשטרה בעזה כבר בשלב הראשון של הפיוס, ובארגון תקפו: "הוא עוין את העם הפלסטיני"
גל ברגר
04 בנובמבר 2018
12:04

מקור פלסטיני אמר היום (ראשון) לכאן חדשות כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לא מתכוון בינתיים לנקוט סנקציות נוספות נגד חמאס. לדברי אותו המקור, אבו מאזן החליט לתת למצרים את הזמן שהיא זקוקה לו כדי לראות אם מהלך ההסדרה שהיא מובילה בין ישראל לחמאס מבשיל.

בתוך כך, הרשות הפלסטינית דורשת שחמאס יסכים למסור לידיה את סמכויות המשטרה בעזה – כבר בשלב הראשון של תהליך הפיוס בין הצדדים. המסר הועבר אתמול לנשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בפגישתו עם אבו מאזן שנערכה בשרם א-שייח'. לדברי המקור הפלסטיני, חמאס טרם הסכים לדרישות אבו מאזן, והמצרים ינסו להפעיל עליו לחץ בנושא במהלך השבוע הקרוב. לדברי המקור: "אנחנו ממתינים לתשובה. המצרים יודיעו לנו בעוד שבוע האם התקבלה הסכמת חמאס. על חמאס להסכים ליישום הסכם הפיוס מאוקטובר 2017 על כל סעיפיו מ-א' ועד ת', גם אם בהדרגה. אם הם לא יסכימו, פירוש הדבר שכל צד יישאר בביתו".

המקור אמר עוד כי אין בכוונת אבו מאזן לנקוט סנקציות חדשות נגד רצועת עזה בטווח המידי והוא מתכוון לתת למצרים זמן להשיג את הסכמת חמאס. לדבריו, לפי שעה ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל משהה בינתיים את ביקורו ברצועה והוא מסתפק במשלחת המצרית שממשיכה לדלג בין רמאללה, ישראל ועזה.

אחד מראש חמאס ברצועה מחמוד א-זהאר תקף היום בחריפות את יו"ר הרשות ואת מעורבותו במגעים להסדרה בעזה. בריאיון לערוץ טלוויזיה המשדר מטורקיה, קבע א-זהאר כי אבו מאזן "עוין את העם הפלסטיני בגדה ובעזה כאחד, ומפוצץ את הדברים בטענה שאינם נעשים דרך השלטון הלגיטימי".

"אנחנו מזהירים מפני כוונת האיש הזה כלפי הסוגייה הפלסטינית", המשיך בכיר חמאס במתקפה נגד אבו מאזן. "לא ברור לי על איזו לגיטימיות הוא מדבר. הוא איבד את הלגיטימציה שלו כראש הרשות הפלסטינית כבר לפני שנים".


הבוקר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי מצרים הודיעה לרשות הפלסטינית שהיא מתנגדת בחריפות לכניסת כסף קטרי לרצועת עזה לטובת תשלום משכורות אנשי חמאס ברצועה. כך עולה מתוך השיחות שהתקיימו אתמול בין הנשיא א-סיסי לבין אבו מאזן בשארם א-שייח'.

גם אבו מאזן מתנגד להזרמת כספים מקטר לרצועה לטובת תשלום המשכורות לאנשי חמאס. מקור פלסטיני מסר לכאן חדשות כי חמאס טרם הסכים לתנאי של אבו מאזן בעניין הפיוס הפנים-פלסטיני ולא הושגה פריצת דרך במישור זה. המקור הוסיף כי ברמאללה ימתינו לראות אם מצרים תצליח בלחציה על חמאס בעניין זה בשבוע הקרוב.