מפגינים שורפים דגלי ארצות הברית וישראל
צילום AP

בעקבות העיצומים: איראן פתחה בתמרונים אוויריים רחבי היקף

כלי תקשורת ערביים מדווחים כי התמרונים נועדו לבחון את היכולת של מערכות ההגנה האוויריות. הבוקר (שני) נכנסו לתוקף "הסנקציות החריפות ביותר" שהוטלו על איראן מצד ארצות הברית
גל ברגר
05 בנובמבר 2018
11:23

עקבות הטלת העיצומים הכלכליים על איראן, פתחו היום (שני) משמרות המהפכה והצבא האיראני בתמרונים אוויריים רחבי היקף במערב המדינה ובצפונה. כלי תקשורת של המשטר בשפה הערבית מדווחים כי התמרונים נועדו לבחון את יכולותיהן של מערכות ההגנה האווירית ושל מערכות אחרות ובהן הפיקוד והבקרה.

הסנקציות שהטילה ארצות הברית נגד איראן נכנסו הבוקר לתוקף. לדברי שר החוץ האמריקני מדובר בעיצומים "החריפים ביותר מאז ומעולם". הסנקציות ישפיעו על המסחר בנפט עם איראן ועל עסקים עם בנקים איראניים. בנוסף הוטלו עיצומים על יותר מ-600 בני אדם וגופים איראנים.

במסגרת העיצומים נאסר, בין היתר, לחברות ממדינות העולם לסחור עם איראן ולקנות ממנה נפט, המשמש כמקור ההכנסה העיקרי של המדינה. בנוסף נאסר עליהם לעשות עסקים עם בנקים איראניים. חברות שיפרו את העיצומים צפויות להיענש ולהיות מסולקות מן המערכת הפיננסית של ארצות הברית.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' לסנקציות ואמר לליאת רגב כי "האמריקנים ימשיכו ללחוץ ובאירופה צריכים להחליט מה לעשות עכשיו. רשמית בירות אירופה דבקות בעמדתן, אך ככל שחברות נוספות מפסיקות לעבוד עם איראן לממשלות לא נשאר שום דבר לעשות בנושא".