מפגינים באיראן שורפים דגלים של ארה"ב ושל ישראל
צילום: אי-פי

פומפאו: "לאיראן יש בחירה – שינוי של 180 מעלות או שכלכלתה תתפרק"

שר החוץ האמריקני התייחס לסנקציות שהוטלו מחדש על המשטר בטהרן ואמר כי הן "יפגעו ביכולת של איראן לבצע עסקים בינלאומיים". רה"מ בירך את טראמפ והדגיש כי "איראן היא האיום הגדול ביותר על ישראל ועל שלום העולם"
מיכאל שמש ויותם רוזנוולד
05 בנובמבר 2018
15:36

שר החוץ של ארצות הברית התייחס היום (שני) לסנקציות ששוב הוטלו על איראן וציין כי מטרת הסנקציות היא לגרום לאיראן לזנוח את מסלולה. "למשטר בטהראן יש בחירה – לעשות שינוי של 180 מעלות ולהתנהג כמו מדינה רגילה או לראות את הכלכלה מתפרקת", אמר פומפאו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על הסנקציות כי זהו "יום היסטורי" וכי ההשפעה שלהן כבר נראית בשטח.

עוד אמר פומפאו כי עסקים אירופיים כבר החליטו שהם מפסיקים לעשות עסקים עם איראן. "אם מדינה תפעל למרות הסנקציות, ארצות הברית תטיל עליה עונש כלכלי", אמר שר החוץ האמריקני והזכיר כי לסין, להודו, לאיטליה, ליוון, ליפן, לקוריאה הדרומית, לטיוואן ולטורקיה ניתן אישור מיוחד להמשיך לסחור עם איראן לתקופה מוגבלת.

נתניהו בירך את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ והדגיש כי "איראן היא האיום הגדול ביותר על ישראל, על המזרח התיכון ועל שלום העולם". ראש הממשלה ציין כי הסנקציות גורמות לאיראן לצמצם בתקציבים ל"גורמי התקופנות" שהיא מקיימת בשטחה ובמדינות אחרות. נתניהו ציין במיוחד את הסנקציות על ה"סוויפט" – מערכת הסליקה הבנקאית בה משתמש המשטר האיראני, ואמר כי התוספת הזו תטיל "מחנק גדול מאוד על משטר הטרור של איראן".

ראש הממשלה הסביר כי במשך שנים רבות הקדיש הקדיש את זמנו ומרצו למלחמה באיום האיראני. "האמנתי שהסנקציות חייבות לכלול את האלמנט הזה של סליקת האשראי. העלתי זאת מספר פעמים, גם בפגישתי האחרונה עם שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ׳ין, ואני שמח על כך שארצות הברית החליטה לכלול בסנקציות הקשות גם את המרכיב הזה. זהו יום גדול מאוד למדינת ישראל, לעם ישראל ולעתיד ישראל", אמר ראש הממשלה.

מנוצ'ין הדגיש כי ארצות הברית מצפה ממדינות אירופה לכבד את הסנקציות על איראן. "יהיו פעולות כלכליות מסוימות, לרבות פעילות הומניטארית להם נאפשר להמשיך ולהתקיים", אמר מנוצ'ין.

הבוקר נכנסו לתוקף הסנקציות שהטילה ארצות הברית נגד איראן. לדברי שר החוץ האמריקני מדובר בעיצומים "החריפים ביותר מאז ומעולם". הסנקציות ישפיעו על המסחר בנפט עם איראן ועל עסקים עם בנקים איראניים. בנוסף הוטלו עיצומים על יותר מ-600 בני אדם וגופים איראניים.

במסגרת העיצומים נאסר, בין היתר, לחברות ממדינות העולם לסחור עם איראן ולקנות ממנה נפט, המשמש כמקור ההכנסה העיקרי של המדינה. בנוסף נאסר עליהם לעשות עסקים עם בנקים איראניים. חברות שיפרו את העיצומים צפויות להיענש ולהיות מסולקות מן המערכת הפיננסית של ארצות הברית.

ביום שישי אמר טראמפ כי "טהראן צפויה לקבל מכה חזקה". שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, יחד עם שרי החוץ והאוצר של צרפת, בריטניה וגרמניה, הצהירה כי בכוונת האירופאים "להגן על השחקנים האירופאים שפתחו בחילופי סחר לגיטימיים עם איראן".