אברמס עם נשיא ארה"ב לשעבר אובמה באטלנטה, בשבוע שעב
צילום: אי-פי

האם סטייסי אברמס תהיה המושלת השחורה הראשונה בתולדות ארה"ב?

בת ה-43 מג'ורג'יה, פעילה למען זכויות השחורים, ד"ר למשפטים בייל ומחברת רומנים יכולה לעשות היסטוריה בשבוע הבא. הפינה דמות אחת ביום
העולם היום
05 בנובמבר 2018
22:27

סטייסי אברמס זוכרת היטב את הפעם הקודמת שבה ביקרה בלשכת מושל ג'ורג'יה. זה היה ב-1991 כשהייתה תלמידה מצטיינת בבית הספר התיכון שלמדה בו באטלנטה, והוזמנה ללשכת המושל. אבל מה שנצרב בזיכרונה של מי שקיוותה להפוך למושלת השחורה הראשונה בתולדות ארצות הברית, היה דווקא השומר בכניסה שלא האמין לה ולהוריה שאכן הוזמנו לטקס. בשבוע הבא היא אולי תעשה היסטוריה.

שנה לאחר מכן, כשהייתה אברמס בת 19, היא הובילה צעדה לא אלימה ברחובות אטלנטה במחאה על זיכוי השוטרים שהיו מעורבים בפרשת רודני קינג, נקודת שבר בדברי ימי השסע הגזעי בארצות הברית. שם, בכניסה לבניין העירייה, היא שרפה את דגל ג'ורג'יה שאז היה מחובר לדגל הקונפדרציות, סמל גזעני מימי העבדות.

היא נולדה לפני 43 שנים לזוג הורים פעילים במאבק למען זכויות השחורים. את ילדותה העבירה במיסיסיפי ואטלנטה וכיאה לילדים של אם ספרנית, היא וחמשת אחיה היו מוקפים תמיד בספרים לפעמים, גם כשבבית לא היו חשמל ומים. להוריה ההשכלה הייתה התשתית החשובה ביותר.


אברמס בעלת דוקטורט במשפטים מאוניברסיטת ייל ולפני שנכנסה לחיים הפוליטיים הספיקה לכתוב לא פחות משמונה רומנים בשם העט "סלינה מונטגומרי". בכל ספריה הגיבורים שחורים. בשבע השנים האחרונות שימשה מנהיגת המיעוט בבית הנבחרים של ג'ורג'יה מטעם הדמוקרטים. כעת היא מנסה לעלות מדרגה ומתמודדת נגד בראיין קמפ הרפובליקני שזוכה לתמיכת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

במרכז הקמפיין שלה, אברמס הציבה שירותי בריאות נגישים לכולם, השקעת כספים כדי ליצור משרות, הרחבת הסיוע למשפחות נזקקות וגישה מקבלת כלפי מהגרים. כל אלו גרמו למחנה היריב להגדיר אותה "קיצונית מדי" כדי להפוך בשבוע הבא למושלת השחורה הראשונה בתולדות ארצות הברית.