רגב במליאה, ארכיון
צילום: Hadas Parush/Flash90

רגב בדיון על חוק נאמנות בתרבות: קומץ אמנים משתמש בחוק לצרכים פוליטיים

שרת התרבות אמרה בנאום תקיף במליאת הכנסת על הצעת החוק שלה, חוק הנאמנות בתרבות, כי "אל תתנו לאיש לבלבל אתכם עם המנטרה של פגיעה בחופש הביטוי, אין כאן שום סתימת פיות. יש כאן תמרור 'עצור הסתה לפניך' על חשבון הקופה הציבורית". במהלך הדיון התפתחה מהומה וח"כ אורן חזן הטיח בח"כ אילן גילאון: "אתה חצי בן אדם"
זאב קם
05 בנובמבר 2018
20:18

במליאת הכנסת מתקיים הערב (שני) דיון בהצעת החוק ביוזמת שרת הרתבות והספורט מירי רגב, המכונה "נאמנות בתרבות". במהלך הדיון האשימה רגב "קומץ אמנים ואמניות שלא קרא את נוסח החוק ומשתמש בו לצרכים פוליטיים".

על פי הצעת החוק, ייקבע הסדר לעניין הפחתה או שלילה של תמיכה הניתנת מתקציב משרד התרבות והספורט לגופי תרבות שביצעו פעילות שנוגעת לאחת מתוך חמש עילות שמופיעות בהצעת החוק. עוד על פי ההצעה, לשרת התרבות והספורט תהיה סמכות להפחית מסכומי התמיכה הניתנים לאותו גוף.

העילות הן: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה. 

רגב אמרה במהלך הדיון: "מי מאיתנו אינו מבין שאסור למדינה שחפצה בחיים לתמוך בעילות המופיעות בחוק? זה לא חוק שהמצאנו אלא חוק קיים, שלא מיושם. אסור לתרגם את חופש הביטוי והיצירה לחופש ההסתה ולמתן פרסי עידוד לחותרים תחת עצם קיומנו. אל תתנו לאיש לבלבל אתכם עם המנטרה של פגיעה בחופש הביטוי, אין כאן שום סתימת פיות. יש כאן תמרור 'עצור הסתה לפניך' על חשבון הקופה הציבורית".

במהלך הדיון התפתחה מהומה לאחר שח"כ אורן חזן קרא לעברו של ח"כ אילן גילאון שהוא "חצי בן אדם". חזן טען שגילאון כינה אותו "גולם" במהלך הדיון. בעקבות חילופי דברים קשים במליאה, הורחק ח"כ חיליק בר מהמליאה. חזן התנצל על הדברים שאמר לח"כ גילאון.

בתגובה לדבריו של חזן קראו במחנה הציוני להשעות אותו מפעילות בכנסת: ״חזן חצה עוד גבול של בוטות וחוצפה. אין מקום להתנהגות כזו בכנסת. אנחנו דורשים מיו״ר הליכוד להשעות את ח"כ חזן מכל פעילות פרלמנטרית. הבושה הזאת לא יכולה להימשך".

תגיות:
מירי רגב