השרה מירי רגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחרי הסערה במליאה: חוק הנאמנות בתרבות עבר בקריאה ראשונה

הצעת החוק של השרה רגב אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים. ההצעה מגדירה קריטריונים המאפשרים להפחית או לשלול תמיכה של המשרד בגופי תרבות. באופוזיציה גינו: "רגב, אנחנו לא נאמנים לך"
זאב קם
05 בנובמבר 2018
22:39

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את הצעת חוק הנאמנות בתרבות שאותה יזמה השרה מירי רגב. ההצעה אושרה ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים, והיא מסדירה הפחתה או שלילה של תמיכה מתקציב משרד התרבות לגופים שפעילותם תענה לאחת מתוך חמש עילות המופיעות בה.


לפי הצעת החוק, לשר התרבות והספורט תהיה הסמכות להפחית מסכומי התמיכה בגוף בגין אחת מחמש העילות הבאות: שלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; ומעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.ח"כים מהאופוזיציה תקפו בחריפות את אישור ההצעה בקריאה ראשונה. ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) תהה: "אתם חושבים שבטני אינה מתהפכת כשמדברים סרה בחיילי צה"ל? היא מתהפכת ועוד איך, אך זו נשמת אפה של הדמוקרטיה. אתם לא תלמדו אותי מהי נאמנות למדינה. היום זה סימון משורר, ומחר זה סימון של כל מי שחושב אחרת מכם. יש קו דק בין לאומיות ללאומנות, ובחוק הזה אתם חוצים אותו. זהו חוק בזוי וטוב שלא היה בא לעולם".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) גינה אף הוא: "החוק הזה ממשיך במגמת הסימון, מי בוגד ומי לא. כמורה בעבר וכמי שמעביר שיעורי אזרחות גם היום, ההגדרות השתנו. שמאלן הוא בוגד ומניאק שאוהב ערבים, ימני הוא פטריוט. החוק הזה ממשיך את המגמה הזו. אנחנו מלינים על סימון מוצרים בעוד הממשלה הזו, מסמנת בני אדם. עכשיו זה בתרבות והמדרון חלקלק מאי פעם".

יו"ר הרשימה הערבית המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בתגובה לאישור החוק: "לא פלא שבממשלה שהולכת נגד הדמוקרטיה - שרת התרבות נגד התרבות. רגב רוצה שהאמנות תהיה משרד הדוברות של ממשלת הימין הקיצונית. קו אחד מחבר בין החוק הזה לחוק הלאום. מי ששולל את מעמדה של השפה הערבית, גם לא רוצה לראות אותה על הבמות. מי שמעמיד את היהדות כעליונה מבקש לדכא את היצירה הערבית.

"ההצעה הזו היא עוד צעד בדרך של הממשלה לחנוק את השיח הדמוקרטי. סעיפי החוק נתונים לפרשנות כל כך רחבה שכל מתנגד כיבוש נהיה בוגד, כל משורר ששואל שאלות נהיה מחבל, שחקן שלא ישנן את המסרים כראוי ימצא את עצמו מאחורי הקלעים. רגב, אנחנו לא נאמנים לך. זה לא תפקידם של האזרחים, ובטח לא תפקידה של התרבות".

תגיות:
מירי רגב