שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
צילום: אי-פי

רוסיה מזהירה: "המשך התקיפות של ישראל בסוריה יובילו לחוסר יציבות"

שר החוץ הרוסי האשים בריאיון כי ישראל הפרה התחייבויות שסיפקה למוסקווה וסיכנה את חייהם של חיילים רוסים בסוריה: "הזהרנו אותם זמן רב שאי-מילוי ההבנות בין פוטין לנתניהו עלול להוביל לתוצאות טראגיות"
עמיחי שטיין
05 בנובמבר 2018
23:28

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר הערב (שני) כי המשך התקיפות של ישראל בסוריה לא רק שלא יוביל לביטחון – אלא גם "יגרום לחוסר יציבות", לדבריו. בריאיון לעיתון הספרדי "אל פאיס", האשים לברוב כי ישראל סיכנה כמה פעמים בעבר את חייהם של חיילים רוסים בסוריה, והוסיף: "ישראל לא תמיד עמדה במחויבותיה בכל הנוגע לאזהרה של צבא רוסיה לפני תקיפות אפשריות".

"זמן רב הזהרנו את הישראלים שאי-מילוי ההתחייבויות וההבנות שסוכמו בין הנשיא פוטין לנתניהו עלול להביא לתוצאות טרגיות", המשיך שר החוץ הרוסי. לדבריו, "אזהרה כזו הועברה לישראל בכל הערוצים האפשריים. הפלת המטוס לא יכולה להשאיר דברים כפי שהיו, ובכל מקרה מה שסוכם בין פוטין לנתניהו בעבר היו הבנות – ולא התחייבויות קודמות".

בתוך כך, מנהל מחלקת אירו-אסיה במשרד החוץ, יעקב לבנה, שוחח היום עם עיתונאים רוסים. לבנה אמר לעיתונאים כי ישראל "עושה הכול כדי להבטיח שתקרית כמו הפלת המטוס הרוסי לא תקרה שוב". הבכיר במשרד החוץ ציין עוד כי "היינו מעדיפים שה- לא יהיה בסוריה. מדובר במערכת שלא מסייעת ליציבות האזור".

בסוף ספטמבר הציג משרד ההגנה במוסקווה הוכחות נוספות לכאורה לכך שישראל אחראית להפלת המטוס הרוסי בסוריה מוקדם יותר באותו החודש. במסיבת עיתונאים שקיים המשרד, הוצגה תמונת מכ"מ המעידה לכאורה כי בזמן הירי על המטוס הרוסי היו מטוסים ישראליים מול סוריה, אליהם שוגרו טילי הנ"מ הסורי. לדבריו, בשלב מסוים סטו מנתיבם ופגעו באיליושין, לכן דה פקטו המטוסים הישראליים הביאו לתאונה.


דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, אמר לאחר הפלת המטוס כי "עדיין לא התקבלה החלטה לגבי מה הצעד הבא", וכשנשאל איך יראו מעתה יחסי ישראל-רוסיה, אמר כי "מוקדם מדי לשאול על זה".