שרת המשפטים איילת שקד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אושר בקריאה ראשונה: נפגעי תקיפה מינית יוכלו להתראיין בתקשורת

עד כה פרטי הנפגעים נאסרו לפרסום אלא אם נתנו את הסכמתם באישור בית משפט. הצעת החוק שהגישה איילת שקד נועדה לשנות את המצב. ממשרד המשפטים נמסר: "החוק הקיים יצר מצב אבסורדי, לפיו נפגעי תקיפה מינית נענשים פעמיים"
אמוץ שפירא
06 בנובמבר 2018
10:31

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה הצעת חוק של שרת המשפטים, איילת שקד, המתירה לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית להתראיין בתקשורת. עד כה נאסר לפרסם את פרטיהם של הנפגעים, אלא אם נתנו הסכמתם לכך באישור בית משפט. 

במקור נועד האיסור הפלילי להקל על נפגעי עבירות מין להגיש תלונות בלי חשש שזהותם תתפרסם, אולם נטען כי הדבר מגביל את מי שמבקשים לפרסם את זהותם בכל זאת. קטינים יוכלו לחשוף את פרטיהם האישיים רק לאחר שיצהירו על כך בבית המשפט.

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי "למרות הרצון הטוב, החוק הקיים יצר מצב אבסורדי, לפיו נפגעי תקיפה מינית נענשים פעמיים: פעם אחת בעת התקיפה ופעם שניה כאשר נאסר עליהן לגולל בפני הציבור את אירוע התקיפה. ולחלופין, נפגעת שמתראיינת עוברת על החוק.

"הגם שהובהר בידי הגורמים המוסמכים כי איסור הפרסום אינו חל על הנפגע ואינו פוגע ביכולתו לספר את סיפורו, נטען כי ההסדר הקיים הוא פטרנליסטי ומגביל את נפגעי העבירה והמתלוננים, שלא בטובתם. כן נטען, כי גם בהינתן פרשנות לפיה האיסור אינו חל על נפגע העבירה או על המתלונן, הוא עדיין מונע מגורמים אחרים באמצעותם מבקשים אלה להשמיע את קולם, כדוגמת ועדות הכנסת ועיתונאים – לעשות כן. גופי תקשורת וארגונים אחרים אשר מקיימים דיונים ציבוריים בשיתוף נפגעי עבירות מין, חוששים מפני אחריות פלילית, ונמנעים מחשיפת זהותם של נפגעים, חרף רצונם של האחרונים להיחשף".

השרה שקד מסרה: "מדינת ישראל מחויבת לעשות הכל להגנה על מותקפים ומותקפות מינית. כעת נתקן את העוול שנגרם לנפגעות תקיפה מינית שלאחר הפגיעה בהן גם נאסר עליהן לדבר על כך".