הפגנה נגד החוק
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

היועץ המשפטי לכנסת: "אמן בדמוקרטיה אמור להיות נאמן לעצמו וליצירתו"

בדיון בוועדת החינוך של הכנסת לקראת הכנת חוק הנאמנות בתרבות לקריאה שנייה ושלישית אמר עו"ד איל ינון כי בחוק טמונים קשיים חוקתיים. השנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר: "נאמנות בתרבות היא אוקסימורון"
נוב ראובני
06 בנובמבר 2018
12:10

היועץ המשפטי לכנסת, עורך הדין איל ינון אומר היום (שלישי) כי חוק הנאמנות בתרבות, שעבר אמש בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, טומן בחובו קשיים חוקתיים ניכרים שלהערכתו, "ספק אם יש ביכולתם לצלוח את מבחני הביקורת החוקתית". הוא אמר את הדברים בדיון בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת המכינה את החוק לקריאה שנייה ושלישית. לדעתו הצטרפה המשנה ליועץ המשפט לממשלה, עורכת הדין דינה זילבר שאמרה כי עמדתו של אביחי מנדלבליט היא שהחוק מעורר קשיים של ממש.

עורך הדין ינון אמר כי :במדינה דמוקרטית המושג נאמנות בתרבות הוא בגדר אוקסימורון, תרתי דסתרי ממש". לדבריו, אמן ויוצר במדינה דמוקרטית אמור להיות נאמן לעצמו וליצירתו. "שיקולים של נאמנות למדינה אינם אמורים להדריך אותו. אמנות במדינה דמוקרטית היא מטבעה מאתגרת ביקורתית ובועטת, לא אחת חתרנית ופרובוקטיבית ולעיתים אינה ערבה לאוזנו של הקונצנזוס עליו היא מבקשת לערער".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורכת הדין דינה זילבר, אמרה כי "תרבות היא דמיון חופשי ויופי וריבוי קולות ואומץ והתרסה וכנות וביטוי שאיננו מתחנף, שאינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים. היא ציינה כי "אנחנו משתנים והארץ שינתה את פניה. הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות – נאמנות, משילות ועוד. שיח חברתי ופוצע – האם יש מי שנאמן ויש גם מי שבוגד. הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה. מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו בכול ובעיקר בתרבות".

שר המשפטים לשעבר, דן מרידור, תקף היום את מפלגת הליכוד שבה היה חבר שנים ארוכות בעקבות אישור החוק אמש בקריאה ראשונה. בתכנית "גם כן תרבות" ברשת כאן תרבות אמר מרידור לגואל פינטו כי החוק והמתקפה על בית המשפט יגרמו לו שלא להצביע מחל.

"חוק הנאמנות בתרבות מיותר ומזיק. לא יכול להיות שממשלה תקבע גבולות לאמנות. זה שינוי בחברה הישראלית, זה שיח נורא, זה בא משורות הליכוד. אני מתבייש לומר. גדלתי בתנועה פוליטית שנקראה החירות, החירות לפעמים מעצבנת אבל היא הבסיס לחברה דמוקרטית".

אמש אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק הנאמנות בתרבות שאותה יזמה השרה מירי רגב. ההצעה אושרה ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים, והיא מסדירה הפחתה או שלילה של תמיכה מתקציב משרד התרבות לגופים שפעילותם תענה לאחת מתוך חמש עילות המופיעות בה.