המדינה לבג"ץ: "לא נגן על ההחלטה של אקוניס נגד פרופסור אמיתי"

הפרקליטות הודיעה שהחלטת שר המדע שלא למנות החוקרת שחתמה על עצומה התומכת בסרבנות לא ניתנת להגנה. לדבריהם, אקוניס התעקש שלא לאשר את המינוי למרות עמדת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה
תמר אלמוג
06 בנובמבר 2018
17:29

המדינה לא תגן בבג"ץ על החלטתו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס למנוע את מינויה של חוקרת בגלל תמיכתה בסרבנות, כך השיבה היום (שלישי) המדינה לעתירה שהוגשה נגד החלטת השר. בתגובה חריגה מבהירים היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן שהחלטת השר שלא למנות את פרופסור יעל אמיתי חורגת ממתחם הסבירות ואינה ניתנת להגנה מבחינה משפטית.

אקוניס החליט לפני כארבעה חודשים שלא למנות את אמיתי לנגידה במועצת הנגידים של קרן גרמניה -ישראל למחקר ולפיתוח מדעי משום שחתמה בשנת 2005 על עצומה התומכת בסטודנטים ומרצים שסירבו לשרת בשטחים.

לפי הפרקליטות, אקוניס נימק שחתימתה על העצומה היא הסיבה היחידה שבגללה לא הסכים למינוי, באופן שלא מאזן בין כלל השיקולים הרלוונטיים. הפרקליטות ציינה שהיא התריעה בפני אקוניס על כך, אך הוא התעקש שלא לאשר את מינויה של אמתי.

במחאה על החלטת אקוניס התפטרו שתי מדעניות גרמניות מהוועדה המשותפת עם ישראל. החוקרת הגרמניה פרופ' אוטה פרפרט אמרה לכאן חדשות כי "מדובר בהתערבות פוליטית שיש רק במשטרים חשוכים".